08.02.2024

Jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

Jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Łukasz Nowicki

Łukasz jest doświadczonym podróżnikiem i ekspertem od podróży budżetowych. Jego artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące planowania podróży, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych. Jeśli marzysz o podróżach bez wychodzenia poza budżet, warto śledzić publikacje Łukasza.

Udostępnij

Funkcjonalność i wygoda to najważniejsze kwestie brane pod uwagę podczas projektowania oraz samego urządzania wnętrza domu czy mieszkania. Istnieje kilka podstawowych zasad, których zastosowanie zagwarantuje uzyskanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej. Pierwszą z nich jest zaplanowanie wnętrza tak, by było w jasny sposób podzielone na konkretne strefy, np. miejsce do pracy, spania czy zabawy. Aby to osiągnąć stosuje się przede wszystkim pewne konkretne elementy wizualne oraz produkty zapewniające izolację akustyczną. Z tego też względu warto zadbać, by miejsca odpoczynku nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie stref przeznaczonych do aktywności, np. sypialnia na piętrze lub poddaszu, a salon i kuchnia na parterze. W przypadku budynków parterowych zadanie to jest nieco trudniejsze, ale na szczęście całkowicie do zrealizowania. W tym celu tworzy się dodatkowe korytarze, zapewniające odseparowanie i większą prywatność.


Salon

Dla funkcjonalności salonu kluczową kwestią jest ustalenie jego wielkości oraz kształtu. We wnętrzu, w którym nie ma wydzielonej jadalni czy gabinetu, warto więc do salonu dodać kilka metrów na wykonanie wnęki, w których uda się utworzyć małe strefy. Jako że salon to zwykle największe pomieszczenie domowe, zwykle staramy się urządzić je naprawdę estetycznie. Dlatego optymalnym jest umieszczenie salonu w pobliżu wejścia, z którego będzie się dało zauważyć jego piękny wystrój. Co więcej, dobrze jest także umieścić salon w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni oraz części jadalnej. Dzięki temu komunikacja między strefami będzie sprawna i maksymalnie ułatwiona. Zwróć też uwagę na to, by salon uraz kuchnia znajdowały się na tym samym poziomie oraz w jednym skrzydle. Jeżeli salon nie jest zbyt duży, nie bój się inwestycji w praktyczną zabudowę pod sam sufit. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz więcej miejsca do przechowywania, a pomieszczenie będzie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż gdybyś umieścił i nim kilka mniejszych mebli.

Kuchnia

Nowoczesne projekty wnętrz coraz częściej proponują zastosowanie kuchni otwartej na salon. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu jednorodzinnym. W przypadku zastosowania takiej opcji istnieje duża dowolność o ulokowaniu kuchni w mieszkaniu. Wówczas można umieścić ją nawet w miejscu bez okna, bo światło będzie docierało z salonu oraz oświetlenia. Otwarta kuchnia to estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, które optycznie powiększa pomieszczenie i dodaje mu nowoczesnego charakteru. Aby oddzielić samą kuchnię od salonu czy jadalni warto umieścić w wyposażeniu stół, wyspę oświetlenie lub barek. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią i nie chcesz kupować dodatkowych mebli, możesz także zastosować ciekawe rozwiązanie w postaci odmiennych podłóg. W ten sposób dodasz wnętrzu ciekawego charakteru i zaakcentujesz jego podział. Urządzając kuchnię należy też pamiętać o tzw. złotym trójkącie, czyli obszarze obejmującym blat roboczy, zlew i lodówkę. Aby zachować funkcjonalność, elementy te powinny znajdować się jak najbliżej siebie. tak, jak w przypadku salonu, tak też w kuchni świetnie sprawdza się zabudowa w górę (pod sufit), dzięki której powstaje znacznie więcej miejsca do przechowywania.

Sypialnia

Sypialnia to dla wielu z nas ulubione miejsce w domu. Nic dziwnego, tutaj odpoczywamy, relaksujemy się i zbieramy siły na kolejny dzień pracy. Umiejscowienie sypialni na planie domu to przede wszystkim kwestia naszych potrzeb oraz możliwości, jakie daje nam konstrukcja budynku. W przypadku domów jednokondygnacyjnych, zadanie jest nieco trudniejsze. Tutaj trzeba zadbać o dodatkowe rozdzielenie przestrzeni w celu zapewnienia sobie komfortowego i intymnego miejsca. Tutaj pomóc mogą dodatkowe korytarze lub hole. Sypialnia w domu parterowym powinna też znajdować się możliwie najdalej od wejścia głównego oraz miejsc przeznaczonych do zabawy. Upewnij się też, że sypialnia nie będzie znajdować się od strony ulicy lub w południowej części domu.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów piętrowych. Tutaj kondygnacje same w sobie są konkretnymi strefami. Jeśli planujesz sypialnię na poddaszu, konieczne jest odpowiednie wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej.

Projektowanie wnętrza domu to bardzo ekscytujące, ale też trudne zadanie. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, wybierz odpowiednie biuro projektowe - projektant wnętrz Rzeszów. Pracownia Oscar-Dekoracje z Rzeszowa to firma z ogromnym doświadczeniem i portfolio pełnym pięknych realizacji. Sprawdź ofertę i oddaj zwoje mieszkanie w najlepsze ręce!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Warto jednak skorzystać z usług specjalisty, doświadczony zaprojektuje nam świetnie funkcjonalne wnętrze.
~Olek
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Zabudowy pod sufit to świetne rozwiązania, nawet jeżeli ma się 160 wzrostu jak ja :) Kurze nie zbierają się na wierzchu szafek i trzymam tam najmniej potrzebne przedmioty, które w innym wypadku walałyby mi się po szafkach na dole.
~Iza
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności