Najlepsze Porady ZdrowieChoroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Choroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie

Choroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie

Układ krwionośny to złożona sieć tętnic i żył, która odpowiada za dostarczanie do organizmu tlenu i substancji odżywczych. Niestety często w wyniku oddziaływania różnych czynników, żyły stają się osłabione, co może doprowadzać do powstawania różnego rodzaju chorób żylnych. Jak je rozpoznawać i leczyć?


Czym są choroby żył?
Choroby żył stanowią powszechny problem, który dotyczy ogromnej części populacji. Cierpi na nie wiele kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich istnienia, ponieważ wiele chorób układu żylnego daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy problem jest już zaawansowany.
Część schorzeń ma swoje podłoże genetycznie, dlatego niektóre osoby posiadają wrodzone predyspozycje do zachorowań. Ogromną rolę odgrywają jednak również czynniki zewnętrze, wśród których można wymienić przede wszystkim niezdrową dietę, małą aktywność ruchową oraz wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji (na przykład stanie lub siedzenie w pracy). Najczęściej występującymi chorobami żylnymi są przede wszystkim:
- niewydolność żylna,
- żylaki,
- pajączki (laserowe zamykanie naczynek n nogach),
- owrzodzenia żylne.

Jak rozpoznawać choroby żył?
Podstawą wdrożenia skutecznego leczenia jest właściwa diagnostyka. W tym celu lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad i wykonać odpowiednie badanie. Standardem w diagnozowaniu chorób żył jest obecnie badanie USG doppler. Pozwala ono na określenie, w jakim obszarze występują nieprawidłowości. Przy pomocy odpowiedniej aparatury, możliwe jest także dokładne rozpoznanie procesu chorobowego z jakim mamy do czynienia. W niejasnych przypadkach stosuje się inne metody diagnostyki, takie jak wenografię rezonansu magnetycznego czy flebografię.

Jak leczy się choroby żył?
Obecnie istnieje wiele metod leczenia chorób żylnych, które można dostosować do potrzeb i problemu pacjenta. Wiele zmian można wyeliminować bez konieczności wykonywania operacji. Często zaleca się zabieg laserowego usuwania żylaków, czy klejenie żył - inaczej skleroterapię. Choroby układu żylnego można wyleczyć również przy pomocy fal radiowych.

Dodaj komentarz

Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego, który zauważył u mnie problem zaczynających się żylaków na kontrolnej wizycie. Wybrałem gabinet dr Łukasza Palucha ze względu na pozytywne opinie jakie o nim słyszałem. Na miejscu wykonano mi badanie i już tydzień później usunięto wszelakie nie prawidłowości metodą bezinwazyjną.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Bardzo dobry zabieg poprawiający stan skóry twarzy. Efekty...
Toskania jest jednym z najbardziej obleganych kierunków...
Kuchnia grecka jest wyśmienita. Spożywanie warzyw i owoców...
Planując kupić zmywarkę do lokalu gastronomicznego nie...
Dobry poradnik, już wiem jak przygotować siebie i dziecko.
Dentysta Rzeszów to najczęściej wpisywana fraza w momencie...
Sport ten sprawia, że całe moje ciało jest pobudzone,...
Wielu z nas nie zwraca na to uwagę jedni uważają ze są...