Najlepsze Porady ZdrowieWada zgryzu — jak leczyć?

Wada zgryzu — jak leczyć?

Wada zgryzu — jak leczyć?

Wady zgryzu najczęściej związane są z nieprawidłową budową szczęki, która zaburza podstawowe czynności jamy ustnej, np. może powodować zniekształcenie mowy czy trudności w jedzeniu. Wspomniane wady zazwyczaj przejawiają się w okresie dzieciństwa i już wtedy powinno się podjąć kroki zaradcze, które pozwolą na zapobiegnięcie późniejszym komplikacjom. Wiele wad zgryzu udaje się zniwelować, zanim wystąpią w bardziej niebezpiecznym stadium. Wadę zgryzu można zdiagnozować u dzieci w wieku od 7 do 18 lat — zazwyczaj wynikają one z nieprawidłowości w obrębie budowy i położenia kości szczęki i żuchwy lub zaburzonego układu łuków zębowych. Wada zgryzu może być cechą wrodzoną, która wynika z czynników dziedzicznych. Bywa również, że małe dzieci psują sobie zgryz poprzez złe nawyki, np. notoryczne ssanie kciuka.


Wady zgryzu w zależności od stopnia zaawansowania mogą w różnym stopniu wpływać na czynności życiowe oraz komfort psychiczny człowieka. Poważne wady zgryzu mogą zaburzać mowę, oddychanie, a nawet jedzenie — nie tylko będę to czynności trudne, ale również krępujące. Zdarza się, że wada zgryzu może zaburzyć symetrię twarzy, np. nadmierne wysunięcie lub cofnięcie bródki. Oczywiście wady zgryzu mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, tj. próchnicy, kruszenia zębów, a nawet uszkodzenia błony śluzowej wargi lub policzków.
Z każdym dzieckiem warto udać się do ortodonty (ortodonta Rzeszów) na badanie profilaktyczne, gdy tylko wyrosną mu wszystkie mleczne zęby. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie tylko przeznaczone jest dla młodych ludzi, ale również dla osób starszych i w podeszłym wieku — nieraz bywa, że zanim zastosuje się protezę zębową, trzeba poprawić zgryz.
Leczenie ortodontyczne u dzieci zaczyna się zazwyczaj, gdy dziecko ma już wszystkie stałe zęby, a więc ok. 11 roku życia. Takie leczenie nie powinno trwać więcej niż 1,5 - 2,5 lat, aczkolwiek jest to uzależnione głównie od zaawansowania wady oraz zaangażowania pacjenta w leczenie. Wady zgryzu można leczyć przy pomocy mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych lub przy pomocy aparatów ortodontycznych stałych, lub ruchomych.
Ortodoncja u dzieci i młodzieży na terenie Rzeszowa dostępna jest w Gabinecie Stomatologicznym PRO-FAMILIA - stomatolog dziecięcy Rzeszów , gdzie możliwe jest wyleczenie wad zgryzu u pacjentów w każdy wieku. Stomatologia PRO-FAMILIA zapewnia pacjentowi kompleksowe oraz bezpieczne leczenie przy wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów. Dzięki skutecznemu leczeniu ortodontycznemu można zyskać zdrowy i piękny uśmiech.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...
Dentysta Rzeszów to najczęściej wpisywana fraza w momencie...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...