08.02.2024

Wada zgryzu — jak leczyć?

Wada zgryzu — jak leczyć?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Adam Kowalski

Adam jest doświadczonym trenerem personalnym i specjalistą od treningu funkcjonalnego. Jego artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące efektywnego treningu, budowania masy mięśniowej, oraz utraty wagi. Jeśli poszukujesz motywacji i wskazówek dotyczących aktywności fizycznej, koniecznie sprawdź publikacje Adama.

Udostępnij

Wady zgryzu najczęściej związane są z nieprawidłową budową szczęki, która zaburza podstawowe czynności jamy ustnej, np. może powodować zniekształcenie mowy czy trudności w jedzeniu. Wspomniane wady zazwyczaj przejawiają się w okresie dzieciństwa i już wtedy powinno się podjąć kroki zaradcze, które pozwolą na zapobiegnięcie późniejszym komplikacjom. Wiele wad zgryzu udaje się zniwelować, zanim wystąpią w bardziej niebezpiecznym stadium. Wadę zgryzu można zdiagnozować u dzieci w wieku od 7 do 18 lat — zazwyczaj wynikają one z nieprawidłowości w obrębie budowy i położenia kości szczęki i żuchwy lub zaburzonego układu łuków zębowych. Wada zgryzu może być cechą wrodzoną, która wynika z czynników dziedzicznych. Bywa również, że małe dzieci psują sobie zgryz poprzez złe nawyki, np. notoryczne ssanie kciuka.


Wady zgryzu w zależności od stopnia zaawansowania mogą w różnym stopniu wpływać na czynności życiowe oraz komfort psychiczny człowieka. Poważne wady zgryzu mogą zaburzać mowę, oddychanie, a nawet jedzenie — nie tylko będę to czynności trudne, ale również krępujące. Zdarza się, że wada zgryzu może zaburzyć symetrię twarzy, np. nadmierne wysunięcie lub cofnięcie bródki. Oczywiście wady zgryzu mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, tj. próchnicy, kruszenia zębów, a nawet uszkodzenia błony śluzowej wargi lub policzków.
Z każdym dzieckiem warto udać się do ortodonty (ortodonta Rzeszów) na badanie profilaktyczne, gdy tylko wyrosną mu wszystkie mleczne zęby. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie tylko przeznaczone jest dla młodych ludzi, ale również dla osób starszych i w podeszłym wieku — nieraz bywa, że zanim zastosuje się protezę zębową, trzeba poprawić zgryz.
Leczenie ortodontyczne u dzieci zaczyna się zazwyczaj, gdy dziecko ma już wszystkie stałe zęby, a więc ok. 11 roku życia. Takie leczenie nie powinno trwać więcej niż 1,5 - 2,5 lat, aczkolwiek jest to uzależnione głównie od zaawansowania wady oraz zaangażowania pacjenta w leczenie. Wady zgryzu można leczyć przy pomocy mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych lub przy pomocy aparatów ortodontycznych stałych, lub ruchomych.
Ortodoncja u dzieci i młodzieży na terenie Rzeszowa dostępna jest w Gabinecie Stomatologicznym PRO-FAMILIA, gdzie możliwe jest wyleczenie wad zgryzu u pacjentów w każdy wieku. Stomatologia PRO-FAMILIA zapewnia pacjentowi kompleksowe oraz bezpieczne leczenie przy wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów. Dzięki skutecznemu leczeniu ortodontycznemu można zyskać zdrowy i piękny uśmiech.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dbanie o zgryz dziecka jest bardzo ważne, nieleczona wada może prowadzić do poważnych chorób zębów lub do migreny.
~Marzena
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mój syn miał leczoną wadę zgryzu przez 2 lata, teraz wszystko jest w porządku. Szczęka i zęby wyglądają dobrze i zdrowo. Bardzo chciał naprawić swój wygląd w obawie, że ktoś będzie się z niego naśmiewać.
~Aneta a a
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności