Najlepsze Porady Dom i OgródRodzaje płyt meblowych

Rodzaje płyt meblowych

berlin-1571046-1920.jpg

Meble z płyt meblowych są jednym z najchętniej wybieranych na rynku. Są ekonomiczne, oferują duży wybór i niezliczone ciekawe formy. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele gatunków płyt meblowych, które mogą znacznie różnić się pomiędzy sobą właściwościami. Co warto wiedzieć o tych materiałach?


Gatunki płyt meblowych

Płyty meblowe można podzielić przede wszystkim na rodzaj surowców, z jakich zostały wykonane. Wyróżnić można tutaj płyty wiórowe. Tak jak wskazuje ich nazwa, wykonywane są z wiórów drzewnych, które są łączone przy pomocy specjalnych syntetycznych klejów lub naturalnych żywic. Na ich bazie wytwarza się płyty melaminowane, które pokrywane są dekoracyjnym arkuszem papieru. Rzadziej spotka się płyty paździerzowe, których głównym surowcem są zdrewniałe elementy łodyg konopi lub lnu. Klei się je pod wpływem ciśnienia. Popularne są także sklejki, czyli cienkie, klejone ze sobą warstwy naturalnego drewna. Często spotykane w wyrobach meblarskich są płyty pilśniowe. Spajane są z rozwłóknionej tkanki drzewnej w jednolitą masę. Wyróżnia się wśród nich płyty MDF - o średniej gęstości plecionych włókien oraz płyty HDF o podwyższonej gęstości.

Właściwości poszczególnych płyt

Płyty melaminowane, które są najczęściej spotykanym rodzajem materiałów meblowych, charakteryzuje przede wszystkim duża różnorodność. Papiery dekoracyjne pozwalają na niemal nieograniczony wybór, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Są odporne na warunki termiczne oraz działanie środków chemicznych.
Zakłady meblarskie cenią je sobie natomiast za łatwość obróbki. Płyty wiórowe i paździerzowe charakteryzują się podobnymi właściwościami, jednak są bardziej narażone na działanie wilgoci, dlatego mogą być stosowane jedynie w suchych miejscach. Z kolei sklejki są bardzo elastyczne, dlatego można z nich tworzyć meble o niestandardowych formach i kształtach. Płyty pilśniowe również są bardzo trwałe i odporne na wgniecenia, dlatego bardzo często wykorzystuje się je jako materiał do produkcji mebli http://www.kanet-meble.pl/

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
używam odkurzaczy zemer od lat ! super sie sprawdzają i sa...
Dla każdego z nas sen jest bardzo ważny, w łóżku...
Potrzebujesz znaleźć odpowiednią firmę sprzątającą,...