08.02.2024

Rodzaje płyt meblowych

Rodzaje płyt meblowych

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Meble z płyt meblowych są jednym z najchętniej wybieranych na rynku. Są ekonomiczne, oferują duży wybór i niezliczone ciekawe formy. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele gatunków płyt meblowych, które mogą znacznie różnić się pomiędzy sobą właściwościami. Co warto wiedzieć o tych materiałach?


Gatunki płyt meblowych

Płyty meblowe można podzielić przede wszystkim na rodzaj surowców, z jakich zostały wykonane. Wyróżnić można tutaj płyty wiórowe. Tak jak wskazuje ich nazwa, wykonywane są z wiórów drzewnych, które są łączone przy pomocy specjalnych syntetycznych klejów lub naturalnych żywic. Na ich bazie wytwarza się płyty melaminowane, które pokrywane są dekoracyjnym arkuszem papieru. Rzadziej spotka się płyty paździerzowe, których głównym surowcem są zdrewniałe elementy łodyg konopi lub lnu. Klei się je pod wpływem ciśnienia. Popularne są także sklejki, czyli cienkie, klejone ze sobą warstwy naturalnego drewna. Często spotykane w wyrobach meblarskich są płyty pilśniowe. Spajane są z rozwłóknionej tkanki drzewnej w jednolitą masę. Wyróżnia się wśród nich płyty MDF - o średniej gęstości plecionych włókien oraz płyty HDF o podwyższonej gęstości.

Właściwości poszczególnych płyt

Płyty melaminowane, które są najczęściej spotykanym rodzajem materiałów meblowych, charakteryzuje przede wszystkim duża różnorodność. Papiery dekoracyjne pozwalają na niemal nieograniczony wybór, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Są odporne na warunki termiczne oraz działanie środków chemicznych.
Zakłady meblarskie cenią je sobie natomiast za łatwość obróbki. Płyty wiórowe i paździerzowe charakteryzują się podobnymi właściwościami, jednak są bardziej narażone na działanie wilgoci, dlatego mogą być stosowane jedynie w suchych miejscach. Z kolei sklejki są bardzo elastyczne, dlatego można z nich tworzyć meble o niestandardowych formach i kształtach. Płyty pilśniowe również są bardzo trwałe i odporne na wgniecenia, dlatego bardzo często wykorzystuje się je jako materiał do produkcji mebli http://www.kanet-meble.pl/

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności