08.02.2024

Płyta OSB - co to takiego?

Płyta OSB - co to takiego?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Katarzyna Nowak

Katarzyna to pasjonatka zdrowego stylu życia i ekspertka w dziedzinie dietetyki. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dotyczących zdrowej żywności, planowania diet oraz utrzymywania odpowiedniej wagi. Jeśli szukasz wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania, to z pewnością warto zapoznać się z treściami autorstwa Katarzyny.

Udostępnij

Płyty OSB najczęściej produkowane są w formie trójwarstwowej. Tworzy się też jednak płyty z jedną warstwą lub wielowarstwowe. Te jednowarstwowe płyty OSB najczęściej wykorzystuje się jako środkowe warstwy sklejki. Płyty OSB wielowarstwowe (a jak już zostało wyżej wspomniane, najczęściej są to trzy warstwy) mają zawsze odpowiednią budowę.


Każda warstwa składa się z wysmukłych i przede wszystkim długich wiórów. Najczęściej są to wióry sosnowe. Pozyskuje się je przez skrawanie drewna małowymiarowego, okrągłego.
Z reguły kłody te mają długość 2,2 metra. Skrawanie to musi oczywiście przebiegać w należyty sposób. Odbywa się ono dokładnie wzdłuż przebiegu włókien, w stycznym kierunku. Spoiwem dla płyt OSB są żywice syntetyczne. Rodzaj tych żywic uzależniony jest od pożądanych właściwości dla danej płyty.
Płyty OSB dzieli się następująco: OSB/1, czyli płyty do zastosowania ogólnego. Są one przeznaczone do użytkowania w normalnych suchych warunkach. Kolejny rodzaj to płyty OSB/2 i są to płyty nośne przeznaczone z kolei do użytkowania w warunkach suchych. Następny rodzaj płyt to OSB/3 - te płyty nośne wykorzystuje się w warunkach wilgotnych.
I ostatnia grupa to płyty OSB/4. Te elementy wyróżniają się podwyższoną zdolnością do przenoszenia obciążeń. Przeznaczone są do użytkowania w wilgotnych warunkach. Spoiwem dla płyt OSB/1 oraz /2 są żywice rodzaju UF, czyli mocznikowo-formaldehydowe. Są one tanie, jednak nie odporne na działanie wody. Z kolei płyty OSB/3 oraz /4 to już bardziej skomplikowane konstrukcje. Ich środkowa warstwa spojona jest klejem poliuretanowym. Warstwy zewnętrzne klei się żywicą melaminowo-uretanową.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności