08.02.2024

Rodzaje opakowań

Rodzaje opakowań

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kaczmarek

Anna jest pasjonatką domowych porządków i organizacji przestrzeni. Jej artykuły są pełne praktycznych wskazówek dotyczących sprzątania, przechowywania rzeczy oraz tworzenia funkcjonalnych wnętrz. Jeśli marzysz o uporządkowanym i przytulnym domu, inspiracje Anny na pewno Cię zainspirują.

Udostępnij

Opakowania to wyroby o określonej konstrukcji. Mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczać towar bądź też otoczenie podczas transportu lub przechowywania. Oprócz tego opakowania spełniają także funkcję narzędzia marketingowego poprzez pobudzanie estetycznym wyglądem oraz danymi o produkcie do nabycia towaru.


Opakowania zostały podzielone na grupy uwzględniając: opakowania jednostkowe chodzi tutaj o opakowania pojedynczych produktów. Zazwyczaj stosuje się je w obrocie detalicznym. Kolejna grupa to opakowania zbiorcze, takie które są opakowaniem dla dwóch opakowań jednostkowych. Stosowane w transporcie i magazynowaniu. Ostatnia grupa to opakowania transportowe, które są opakowaniami produktów luzem bądź opakowań jednostkowych.

 

Towaroznawstwo jest nauką zajmującą się badaniem i oceną właściwości użytkowych towarów, w tym m.in. opakowań. Wyróżnia trzy podstawowe funkcje opakowania jak: techniczną, która umożliwia dystrybucję, czy ochronę produktu przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Funkcja ekonomiczna obejmuje z kolei relację kosztów wytworzenia opakowania do kosztów wytworzenia towaru. Ostatnia funkcja wyróżniona przez towaroznawstwo to estetyczno-marketingowa. Stanowi przede wszystkim wartość estetyczną opakowania i ma zachęcić do nabycia konkretnego towaru.

 

Opakowania mogą być wytworzone z różnych materiałów: papieru, kartonu, szkła, metalu, plastiku itd. Dla przykładu można podać, iż opakowania metalowe to np. beczki, puszki, skrzynie. Bardzo często stosowane jako opakowania wielokrotnego użytku. Ich zaletami jest duża wytrzymałość mechaniczna, odporność na korozję i bardzo łatwo można nakładać na nie rysunki. Najliczniejsze zastosowanie mają opakowania papierowe. Mogą być wykorzystywane jako miękkie i sztywne.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Od zawsze kupuje opakowania wielorazowego użytku lub ekologiczne.
~Ewa
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności