Najlepsze Porady Dom i OgródJak dobrać okna do różnych stron budynku?

Jak dobrać okna do różnych stron budynku?

berlin-1571046-1920.jpg

W zależności od stron budynku oraz od przeznaczenia pomieszczenia należy dobierać odpowiednie okna. Po jakich stronach budynku najlepiej je montować? Okna powinny być dobierane odpowiednio do stron budynku. Tylko wtedy bowiem wszystkie ich właściwości zostaną wykorzystane optymalnie. Inna ilość światła potrzebna nam będzie w sypialni, inna w kuchni, a inna w pomieszczeniu gospodarczym. Z pomieszczeń korzystamy też o różnych porach dnia, co ma znaczenie w doborze ściany, na której znajdować się będzie okno.


Okno w kuchni najlepiej montować od strony wschodniej lub północnej. Przede wszystkim dlatego, że jest to pomieszczenie ciepłe, a jeszcze nadmiar słońca mógłby być bardzo uciążliwy. Świetnym rozwiązaniem do kuchni będzie dłuższy ciąg okien o niezbyt dużej wysokości. Dzięki temu bowiem można uzyskać światło rozproszone. Jeśli kuchnia posiada dodatkowe miejsce do spożywania posiłków, to można je doświetlić światłem słonecznym poprzez zamontowanie dodatkowego okna.

W sypialni okna najlepiej montować po stronie wschodniej. Poranne słońca wprawia bowiem w dobry nastrój na początek dnia. Z racji tego, że w ciągu dnia w sypialni raczej nie przebywa się, to wystarczy, aby to pomieszczenie oświetlone było właśnie tylko porankiem. Nieco inaczej będzie w sypialni dla dziecka. Tutaj warto zamontować okna również od strony południowej – dziecko przebywa bowiem w sypialni sporo czasu, tak więc dobrze jeżeli jego sypialnia będzie odpowiednio nasłoneczniona, a przez to przytulna.

W takich pomieszczeniach jak salon albo gabinet światło słoneczne powinno być przez większość dnia. Dlatego właśnie okna w takich pomieszczeniach powinny znajdować się po stronie południowej, co zagwarantuje odpowiednie nasłonecznienie wnętrz przez cały dzień. Ewentualnie okna mogą również znajdować się od strony wschodniej. Popularnym rozwiązaniem jest tutaj montaż okien zarówno po stronie południowej i zachodniej – to bowiem gwarantuje optymalne doświetlenie wnętrza. A w końcu w salonie przebywa się niezwykle często.

Od strony wschodniej lub północnej montujemy okna w przedsionku lub holu. Wystarczą tutaj okna nieduże, dzięki którym we wnętrzach panować będzie ciepła i przyjemna atmosfera.

Wybierając okna do różnych stron budynku oraz do różnych wnętrz, warto skorzystać z oferty Grupy Solo. Marka posiada bowiem w asortymencie różne profile okienne, które charakteryzują się różnymi parametrami oraz zróżnicowanym designem. Każdy, nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie więc dla siebie tutaj optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
Drewniane pudełka to super rozwiązanie, dzięki ich...
Sypialnia w stylu retro? Zdecydowanie coś dla mnie.
porada: Wyspy kuchenne
W moim domu, na wyspie kuchennej znajduje się zlew, gdy cała...
Dobrze jest kupować meble stworzone specjalnie dla dzieci,...