USG Doppler jest badaniem wykonywanym z zastosowaniem aparatu ultrasonograficznego z tzw. efektem Dopplera. Przeprowadza się je do oceny stanu naczyń krwionośnych. Badanie jest wykonywane przede wszystkim u pacjentów, u których podejrzewa się niebezpieczne zmiany w obszarze tętnic (m.in. miażdżycę) a także żył (żylaki, zakrzepicę). Badanie daje bardzo dokładny obraz naczyń, dlatego można dzięki niemu wykrywać niebezpieczne schorzenia już na wczesnych etapach.
Na czym polega badanie?
USG Doppler jest bardzo bezpiecznym badaniem, nieingerującym w organizm pacjenta. Polega na obserwacji przepływu krwi w naczyniach przy pomocy aparatu ultrasonograficznego. Przebiega w bardzo podobny sposób, co klasyczne badanie USG z tą różnicą, że wykorzystuje dodatkowo efekt Dopplera. Sprawia on, ze wysyłane przez urządzenie ultradźwięki odbijają się od płynącej w żyłach krwi i powracają, rejestrując zmiany częstotliwości. Dzięki temu lekarz może zobaczyć gdzie dokładnie zachodzą nieprawidłowości w przepływie krwi. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli USG będzie przeprowadzane w obrębie kończyn dolnych, pacjent nie musi przychodzić na czczo.
Jak wygląda badanie USG Dopplera?
Do wykonania badania USG Dopplera potrzebujemy skierowania. W przypadku podejrzewania danego schorzenia, dobrze jeśli przeprowadzi je specjalista. Do oceny stanu naczyń nie wystarcza bowiem biegłość w wykonywaniu badania, ale przede wszystkim wiedza i umiejętności w trafnym diagnozowaniu poszczególnych patologii. Przed wykonaniem pacjent musi odsłonić dane miejsce, które będzie podlegało badaniu. Lekarz poprosi również o przyjęcie odpowiedniej pozycji - w przypadku badania kończyn dolnych może ono odbywać się na stojąco. Następnie, po posmarowaniu skóry specjalnym żelem przykładana jest głowica. Czas badania wynosi od 15 do 30 minut. Nie jest ono dla pacjenta w żaden sposób bolesne, anni niekomfortowe.