Moroswanie bez wątpienia jest aktywnością, z której nie każdy powinien skorzystać, ponieważ łączy się ona z przebywaniem w mroźnych temperaturach. Na szczęście lista przeciwwskazań do morsowania nie jest zbyt długa. Ostrożność powinny przede wszystkim zachować osoby, które mają problemy natury kardiologicznej - w takim przypadku warto wcześniej zgłosić się do lekarza, który stwierdzi czy morsowanie pomoże nam z naszym problemem, czy wręcz przeciwnie, zaszkodzi. Oczywiście przeciwwskazaniem do morsowania jest ciężą, padaczka, a także otwarte rany i owrzodzenia.
Jakie są zalety regularnego morsowania?
Oczywiście morsowanie niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego gdy upewnimy się, że morsowanie nam nie zaszkodzi, koniecznie warto go spróbować. Jedną z ważniejszych zalet morsowania jest zmniejszenie podatności na zimno, a także zahartowanie organizmu. Usprawnieniu podczas morsowania ulega termoregulacja, a także poprawie ulega nastrój i pamięć. Morsowanie zapobiega powstawaniu infekcji, szczególnie infekcji układu oddechowego. Osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą spodziewać się znacznej redukcji bólu, a nawet zwiększeniem wigoru i energii. Należy wspomnieć, że morsowanie ma działanie antyoksydacyjne, a więc utleniające, co chroni nasz organizm przez rozwojem wolnych rodników.
Niewydolność żylna, a morsowanie
Morsowanie jest świetnym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się niewydolności żylnej. Kąpiele w zimnej wodzie przynoszą dobre efekty bez względu na prowadzony tryb życia, przebywanie długotrwałe w jednej pozycji, jak również na stosowaną dietę. Z morsowania powinny korzystać osoby, które zmagają się z rozległymi żylakami lub z problemem pojawiających się pajączków . Niska temperatura sprawia, że dochodzi do obkurczenia naczyń żylnych układu powierzchniowego, a krew przepływa na naczyń układu głębokiego - takie działanie zmniejsza ilość zalegającej w żyłach krwi. Poza tym niska temperatura redukuje stany zapalne, które często pojawiają się przy przewlekłej niewydolności żylnej. Morsowanie pozytywnie wpływa również na mikrokrążenienie i mniejsze naczynia krwionośne.