Entuzjastów gry w squasha przybywa z roku na rok. Widać to chociażby po tym, że pojawia się coraz większa ilość profesjonalnych kortów, umożliwiających trenowanie tego sportu. W squasha grają dorośli, dzieci, seniorzy, kobiety i mężczyźni. Sport n
Jak można się domyśleć, dynamiczne poruszanie się po jednym polu wraz z przeciwnikiem może grozić zderzeniem oraz kontuzją. A te przytrafiają się zarówno osobom początkującym, jak i zawodowcom. Oczywiście, urazy i kontuzje grożą każdemu, kto uprawia sport. W squashu nieustannie wykonuje się ruchy, które znacząco obciążają barki, nadgarstki, łokcie, kolana kostki czy ścięgna Achillesa. Podczas rozgrywki intensywnie pracują mięśnie niemal wszystkich partii ciała. Wykonanie błędnego kroku czy zderzenie z przeciwnikiem to najczęstsze powody urazów, jakie mają miejsce w trakcie treningów. Skoro squash sprzyja kontuzjom, a tak wielu ludzi kocha ten sport, muszą istnieć dobre sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko urazów. Bardzo istotna jest w tym przypadku właściwa rozgrzewka. Najlepiej, aby trwała ona 10-15 minut. W jej ramach warto wykonać krótkie, ale intensywne biegi, wymachy rąk i nóg, przysiady, krążenia nadgarstków czy stóp. Nie oszczędzaj się w trakcie rozgrzewki. Im intensywniej, tym lepiej. Choćbyś bardzo się starał, ryzyko wystąpienia kontuzji podczas gry w squasha jest niestety bardzo wysokie. Jeśli już coś złego się wydarzy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wybierz dobrego ortopedę, który właściwie zdiagnozuje uraz i zaplanuje odpowiednią metodę leczenia. Każdy dzień zwłoki może wydłużyć czas rehabilitacji, a to z kolei odsunie w czasie powrót do regularnych treningów.Jakie kontuzje zdarzają się najczęściej?
Jak zapobiec urazom?
Drugim, równie ważnym elementem treningu jest rozluźnienie czy rozciągnięcie mięśni po grze. Wielu ludzi gra w squasha np. w przerwie w pracy. Tak ograniczony czas w uniemożliwia to, aby poświęcić odpowiednią uwagę na rozciąganie. Wyciszenie organizmu i przejście z trybu wysiłkowego do trybu odpoczynku jest tak samo ważne, jak i rozgrzewka poprzedzająca trening. Optymalny czas, w jakim mięśnie się rozluźnią po grze to jakieś 10 minut. Dodatkowo, zarówno podczas rozgrzewki, jak i gry i rozciągania, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.Co, gdy przytrafi się kontuzja?
Squash zdobywa coraz większe grono miłośników. Dzięki temu, że korty powstają w kolejnych miastach, liczba osób zainteresowanych grą również wyraźnie wzrosła. Mimo iż squash jest sportem dynamicznym, pozwalającym porządnie zmęczyć ciało, niesie za sobą ryzyko różnych urazów i kontuzji. Nie należy się tym jednak zrażać. Zdecydowana większość wymienionych urazów to powszechne schorzenia, które nie są skomplikowane i długotrwałe w leczeniu. Trzeba jednak pamiętać o właściwej rozgrzewce, nawadnianiu i rozciąganiu po treningach. Wówczas ryzyko wystąpienia kontuzji będzie mniejsze.Opinie na temat artykułu
Nowe artykuły
Losowe artykuły
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.