Kaszel pojawiający się u niemowląt zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie jeżeli jest to pierwsza infekcja niemowlęcia, a jesteśmy niedoświadczeni w kwestii rozróżniania kaszlu oraz jego zwalczania. Jeżeli niemowlę zmaga się z kaszlem, konieczne jest jego odpowiednie rozpoznanie - a więc stwierdzenie, czy kaszel jest mokry, czy suchy. Kiedy rozpoznamy dolegliwości kaszlu, będziemy wiedzieć, jak ulżyć dziecku.
Co oznacza suchy kaszel?
Suchy kaszel zazwyczaj jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowych dolnych lub górnych dróg oddechowych, przeziębienia lub występuje na skutek ciągłego oddziaływania czynników drażniących, które wysuszają i podrażniają drogi oddechowe. Infekcje wirusowe nie oszczędzają nawet niemowlaków, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność jest najbardziej osłabiona. Suchy kaszel najczęściej pojawia się tuż na początku infekcji i utrzymuje się przez kilka dni, a następnie zamienia się w kaszel mokry. U niemowlęcia jest szczególnie trudno rozpoznać rodzaj kaszlu, ponieważ z rana kaszel może brzmieć jak mokry, natomiast wieczorami kaszel u niemowlęcia przypomina bardziej kaszel suchy.
Jak objawia się kaszel suchy u niemowlęcia?
Kaszel suchy u niemowlęcia objawia się drapaniem i pieczeniem w gardle, a także jest to kaszel o charakterze napadowym, a więc może był długotrwały i nawet budzić dziecko podczas snu. Dziecko kaszląc, próbuje nieskutecznie się odkrztusić, chociaż nie jest to możliwe, ponieważ nie produkuje odpowiedniej ilości wydzieliny. Suchy kaszel, który jest objawem infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych, najczęściej współwystępuje z katarem, lub zatkanym nosem, a także ze stanem podgorączkowym lub utrzymującą się gorączką.
Kiedy udać się do lekarza?
Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy kaszel pojawił się u dziecka, które ma mniej niż cztery miesiące. Co więcej, do lekarza koniecznie trzeba się udać, gdy niemowlę kaszle dłużej niż tydzień i gdy kaszlowi towarzyszy gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważysz, że dziecko z trudem oddycha i występuje u niego kaszel szczekający, a także występuje świszczący oddech - koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ może to być jeden z pierwszych objawów tzw. podgłośniowego zapalenia krtani. Nie wolno również ignorować pozostałych objawów związanych z kaszlem niemowlęcia, a więc braku apetytu, pojawiającej się wysypki lub wymiotów.