Porady - Warto wiedzieć więcej ZdrowieChoroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Choroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie

Choroby żył - rodzaje, diagnostyka i leczenie

Układ krwionośny to złożona sieć tętnic i żył, która odpowiada za dostarczanie do organizmu tlenu i substancji odżywczych. Niestety często w wyniku oddziaływania różnych czynników, żyły stają się osłabione, co może doprowadzać do powstawania różnego rodzaju chorób żylnych. Jak je rozpoznawać i leczyć?


Czym są choroby żył?
Choroby żył stanowią powszechny problem, który dotyczy ogromnej części populacji. Cierpi na nie wiele kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich istnienia, ponieważ wiele chorób układu żylnego daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy problem jest już zaawansowany.
Część schorzeń ma swoje podłoże genetycznie, dlatego niektóre osoby posiadają wrodzone predyspozycje do zachorowań. Ogromną rolę odgrywają jednak również czynniki zewnętrze, wśród których można wymienić przede wszystkim niezdrową dietę, małą aktywność ruchową oraz wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji (na przykład stanie lub siedzenie w pracy). Najczęściej występującymi chorobami żylnymi są przede wszystkim:
- niewydolność żylna,
- żylaki,
- pajączki 
- owrzodzenia żylne.

Jak rozpoznawać choroby żył?
Podstawą wdrożenia skutecznego leczenia jest właściwa diagnostyka. W tym celu lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad i wykonać odpowiednie badanie. Standardem w diagnozowaniu chorób żył jest obecnie badanie USG doppler. Pozwala ono na określenie, w jakim obszarze występują nieprawidłowości. Przy pomocy odpowiedniej aparatury, możliwe jest także dokładne rozpoznanie procesu chorobowego z jakim mamy do czynienia. W niejasnych przypadkach stosuje się inne metody diagnostyki, takie jak wenografię rezonansu magnetycznego czy flebografię.

Jak leczy się choroby żył?
Obecnie istnieje wiele metod leczenia chorób żylnych, które można dostosować do potrzeb i problemu pacjenta. Wiele zmian można wyeliminować bez konieczności wykonywania operacji. Często zaleca się zabieg laserowego usuwania żylaków, czy klejenie żył - inaczej skleroterapię. Choroby układu żylnego można wyleczyć również przy pomocy fal radiowych.

Dodaj komentarz

Jan
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Chorób żył nie należy lekceważyć, mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji. Znam to na własnym przykładzie.

Ewelina
Dodano:
0
0

Laserowe zamykanie naczynek jest najlepszą metodą na pozbycie się ich, nie ma innej metody, która usunęła by tak dokładnie pajączki.

Adam
Dodano:
0
0

Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego, który zauważył u mnie problem zaczynających się żylaków na kontrolnej wizycie. Wybrałem gabinet dr Łukasza Palucha ze względu na pozytywne opinie jakie o nim słyszałem. Na miejscu wykonano mi badanie i już tydzień później usunięto wszelakie nie prawidłowości metodą bezinwazyjną.


Ostatnio komentowane porady

Ja uważam, że w aranżacji pomieszczenia najważniejszy jest...
Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Pierwszy raz byłam na masażu miesiąc temu i żałuje, że...
Ja długo walczyłam z ogromną otyłością i samą dietą...
Wizyta u onkologa to stresująca sytuacja.
Dbanie o zgryz dziecka jest bardzo ważne, nieleczona wada...