Porady - Warto wiedzieć więcej ZdrowieBól w chorobie nowotworowej Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Ból w chorobie nowotworowej

Ból w chorobie nowotworowej

Ból nowotworowy jest jedną z głównych przyczyn cierpienia pacjentów onkologicznych zmagających się z rakiem przełyku, rakiem trzustki, rakiem piersi, a także rakiem z przerzutami na kości. Nieustanny ból onkologiczny jest przyczyną cierpienia, które może wyraźnie obniżyć jakość życia pacjenta onkologicznego oraz jego bliskich i rodziny. Chociaż ból nowotworowy jest doznaniem złożonym i niezwykle subiektywnym, to jednak w każdym przypadku jest on doznaniem nieprzyjemnym, które może trwać bardzo długo. Ból może być spowodowany procesem nowotworowym, a więc naciekaniem raka i jego przerzutami, jak również może powstać w wyniku leczenia nowotworowego czy mieć podłoże całkowicie niezwiązane z nowotworem, tj. lęk, strach czy depresja.


Jak leczy się ból nowotworowy

W przypadku zdiagnozowania u pacjenta bólu nowotworowego konieczne jest kompleksowe działanie, które pomoże pacjentowi onkologicznemu odzyskać komfort życia i skupić się na walce z nowotworem. Jedną z podstawowych zasad leczenia bólu nowotworowego jest podawanie leków przeciwbólowych w stałych odstępach czasu, aby w organizmie utrzymywało się stałe stężenie leku. Wybór leku powinien być zmieniony na silniejszy, gdy stanie się nieskuteczny — każda dawka leku powinna być ustalana indywidualnie dla pacjenta. Lecząc ból nowotworowy, należy zwalczać również jego objawy uboczne. Zalecane jest kojarzenie leków o różnych mechanizmach działania, jak również kojarzenie leków o przedłużonym i szybkim działaniu.

Dlaczego pacjenci boją się przyjmować leki opioidowe?

Pacjenci obawiają się uzależnienia od leków opioidowych, jednakże dokładnie prawidłowo dobrana dawka leków nie powoduje uzależnienia i nadmiernej senności, a jedynie zapewnia opanowanie bólu nowotworowego. Niezwykle ważne jest zatem regularne podawanie leku, co nie będzie wymuszało stosowania coraz większych dawek. Jeżeli ból nowotworowy ustępuje, możliwe jest stopniowe zmniejszanie dawki, aż do całkowitego odstawienia leku.

Dodaj komentarz

Natti
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na komfort codziennego życia.


Ostatnio komentowane porady

Ja uważam, że w aranżacji pomieszczenia najważniejszy jest...
Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Ból żylaków nasila się u mnie przed miesiączką.
Białe zęby w bezpieczny sposób możemy uzyskać tylko przy...
Często korzystam z sauny.
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.