Osocze bogatopłytkowe to doskonały sposób na regenerację skóry. Jest to zabieg niezwykle chętnie wybierany przez pacjentów, dlatego niemal każda klinika medycyny estetycznej ma go w swojej ofercie. Popularność zawdzięcza w dużej mierze znanym celebrytkom, ponieważ korzystają z niego takie sławy jak Kim Kardashian czy Joanna Krupa. Skóra po takim zabiegu jest zdecydowanie gładsza, elastyczna i odzyskuje witalność. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym są bardzo bezpieczne, jednak należy po ich wykonaniu przestrzegać odpowiednich zaleceń.
Na czym polega zabieg?
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym są szybkie, nieskomplikowane i bardzo bezpieczne. Są one dwufazowe. W pierwszej kolejności lekarz pobiera od pacjenta niewielką ilość krwi do specjalnych próbówek, które umieszczane są wirówce. To urządzenie medyczne, w którym zachodzą procesy wirownia. Na wskutek tego krew ulega podziałowi.
Leukocyty i erytrocyty zostają odseparowane od osocza, w którym znajdują się płytki krwi. Taki proces trwa około kilku minut. Następnie lekarz wstrzykuje osocze do skóry pacjenta. Stosowana jest do tego cienka igła lub kaniula. Zabieg można przeprowadzać na różnych partiach twarzy.
Jeśli celem jest ogólna poprawa kondycji skóry, nakłucia wykonuje się punktowo, tak jak w mezoterapii. Jeśli natomiast zabieg ma zredukować zmarszczki i bruzdy, osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się liniowo, wzdłuż nich. Substancję można zastosować także na inne części ciała. Popularne jest również aplikowanie osocza do owłosionej skóry głowy, ponieważ leczy ono w skuteczny sposób łysienie. Zabiegi nie jest bolesne, ponieważ nakłucia są niewielkie i mało odczuwalne. Dla większego komfortu pacjentów na skórę nakłada się jednak często specjalny krem, a czasem także wykorzystuje się znieczulenie dentystyczne.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Osocze bogatopłytkowe należy do zabiegów iniekcyjnych, co oznacza przerwanie tkanek skóry. Należy zachowywać więc ostrożność, aby w miejscu tym nie nastąpił stan zapalny bądź nie wdała się infekcja. Zaleca się więc unikanie kontaktu z nadmiernymi skupiskami bakterii. Po zabiegu należy starać się dotykać skórę jak najmniej. Warto wymienić poduszkę do spania na czystą i świeżą.
Do momentu całkowitego wygojenia się ranek, dobrze jest unikać lub ograniczyć kontakt ze zwierzętami. Ważnie jest również unikanie promieniowania słonecznego. Może ono spowodować podrażnienia i przebarwienia, dlatego nie należy eksponować skóry na słońce, a przez minimum 4 tygodnie po kuracji wymagane jest stosowanie filtrów UV.
Przez kilka dni należy wstrzymywać się również od intensywnej aktywności fizycznej, korzystania z basenu, solarium i sauny. Warto zaopatrzyć się w żel z aloesem, który przyśpieszy gojenie się skóry i złagodzi podrażnienia. Na zasinienia pomogą natomiast preparaty z arniką.