Blizny pooperacyjne, które powstają po interwencjach chirurgicznych zaliczane są do blizn przerostowych. Dla wielu osób stanowią nieestetyczny defekt, a dodatkowo często powodują uczucie ciągnięcia. Niekiedy zanikają same, a innym razem wymagają odpowiedniego leczenia. Skuteczność leczenia blizn pooperacyjnych zależy w dużej mierze od tego, jak długo są obecne na skórze. Starsze blizny zazwyczaj usuwa się trudniej.
Czym są blizny?
Blizny pooperacyjne powstają, gdy w trakcie gojenia uszkodzonej tkanki jej miejsce zajmuje tkanka łączna. Zawiera ona włókna kolagenu, które początkowo układają się w przypadkowy sposób, a dopiero po pewnym czasie zostają uporządkowane. Blizny powstają w miejscu ran i są nieuniknionym etapem gojenia. Sposób w jaki zostają uformowane może mieć jednak niekorzystny wpływ na wygląd estetyczny, a nawet przyczyniać się do uczucia dyskomfortu.
Jak wygląda leczenie blizn?
Jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu blizn pooperacyjnych jest laseroterapia. Szczególną popularnością cieszy się laser fraksyjny eCO2, który generuje impulsy o dużej energii, dzięki czemu dobrze radzi sobie z przerostami. Laser tworzy w skórze mikrokratery, pomiędzy którymi pozostawiona zostaje nieuszkodzona powierzchnia. W ten sposób pobudzone zostają gwałtownie procesy gojenia i regeneracji skóry. W ciągu 3 do 6 miesięcy dochodzi do przebudowy kolagenu, dzięki czemu blizna zanika, a skóra w widoczny sposób poprawia swój wygląd.
Czy blizn można pozbyć się całkowicie?
Blizn nie można usunąć całkowicie. Dzięki nowoczesnym zabiegom niechirurgicznym można jednak w znaczny sposób poprawić ich wygląd do tego stopnia, że staną się one niemal całkowicie niewidoczne. Proces przebudowy blizn jest długotrwały i wymaga dużej cierpliwości. Najczęściej zaleca się kilka powtórzeń zabiegu w odpowiednich odstępach czasowych, aby doprowadzić do zaniku blizn. Ważne jest również, aby zgłosić się na zabieg jak najszybciej. Dzięki temu leczenie będzie skuteczniejsze.
Opinie na temat artykułu
Nowe artykuły




Losowe artykuły



