Porady - Warto wiedzieć więcej TechnologieJak powstaje tektura falista? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak powstaje tektura falista?

Jak powstaje tektura falista?

Tektura jest jednym z najgrubszych materiałów papierniczych, który powstaje na skutek sklejenia kilku warstw masy papierniczej. Zazwyczaj do wyrobu tektury wykorzystuje się włókna ścieru drzewnego, makulatury oraz szmat, a niektórzy producenci do swoich wyrobów dodają wszelakiego typu dodatki chemiczne, dzięki którym dochodzi do zwiększenia odporności na różnorodne uszkodzenia, np. materiał nie będzie podatny na kontakt z wodą. Wyróżnia się dwa rodzaje tekstury: litą oraz falistą, jak powstają i do czego są wykorzystywane?


Dlaczego warto wybrać tekturę?

Tektura najczęściej jest wykorzystywana do pakowania żywności w sferze gastronomicznej, np. w cukierniach do pakowania deserów oraz w pizzeriach. W opakowaniach kartonowych przechowywane są produkty dostarczane do sklepów spożywczych, jak również spakowane w kartony są zabawki, sprzęty RTV i AGD, a także meble - wymieniać można w nieskończoność. Opakowania tekturowe są w pełni ekologiczne, ponieważ to właśnie one są najczęściej poddawane procesowi recyklingu - łatwo ulegają biodegradacji, a także są wykonywane z materiałów odzyskanych. Opakowania kartonowe w pewnym znaczeniu są bezkonkurencyjne, ponieważ można je swobodnie dopasować do kształtu oraz rozmiaru produktu, które chcemy w nie zapakować. Warto pamiętać, że kartony mogą być ciekawym elementem marketingowym, np. pudełka z nadrukiem pozwolą wpłynąć na pozytywną ocenę klienta.

Tektura falista - jak wygląda proces produkcji?

Jedną z najpopularniejszych tektur jest tektura falista, która powstaje na skutek dokładnego sklejenia ze sobą kilku warstw papieru w postaci zwojów - najczęściej proces ten wykonywany jest na maszynie, tzw. tekturnicy, która składa się z wielu podzespołów i instalacji. Do stworzenia tektury falistej konieczne jest wykorzystanie energii elektrycznej, wody, a także sprężonego powietrza. Najczęściej wykorzystywanym klejem jest klej skrobiowy. Przebieg całego procesu jest w pełni zautomatyzowany, co pozwala obniżyć ilość odpadów produkcyjnych i zmniejszyć zużycie potrzebnej do wyprodukowania kartonów energii.

Dodaj komentarz

Tomasz
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Bardzo zaciekawił mnie proces produkcji tekstury.


Ostatnio komentowane porady

Ja uważam, że w aranżacji pomieszczenia najważniejszy jest...
Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Ciekawy artykuł.
Teraz już wiem co to jest Bodykit.
Trzeba dokładnie wybierać fotelik samochodowy dla naszego...
Korzystam z platformy MEDVEO, bardzo ciekawa i innowacyjna.