08.02.2024

Squash

Squash

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Aktywność fizyczna, w której człowiek odbijał piłkę o ścianę, towarzyszy ludzkości od stuleci. W tego typu zabawach i grach wykorzystywano rozmaite kije, rakiety, albo jedynie własne ręce. Pierwsze wzmianki o sporcie, który może być podstawą squasha, pochodzą z XII-wiecznej Francji i dotyczą tzw. gry w dłoń (jeu de paume), która potem stała się tenisem królewskim. Do popularnych należą też informację, jakoby jednym ze źródeł squasha miały być angielskie więzienia, w których osadzenie uprzyjemniali sobie czas poprzez odbijanie piłki o ściany przy pomocy specjalnej rakiety. Dlatego też grę tę nazwano "racquet". W XIX wieku gra zyskała dużą popularność w szkołach, m.in. w Harrow. W wyniku intensywnej gry uczniowie odkryli, że piłeczka przebita zupełnie inaczej odbija się od ściany i nie zachowuje, jak piłka wykorzystywana w popularnym tenisie. Dziurawa piłeczka ulega zgnieceniu (ang. squash) i po odbiciu od ściany nie wraca wprost do gracza. Dlatego też aby rozegrać partię squasha trzeba wiele więcej wysiłku niż w przypadku tenisa.


Kilka pierwszych faktów

Pierwsze korty przeznaczone do squasha powstały w Anglii w 1864 roku, co pozwoliło uznać go za nową dyscyplinę sportową. Pierwsze informacje o squashu jako odrębnej dyscyplinie pochodzą z końca XIX wieku, z książki księcia Beaufort pt. "The Badmintion Library of Sports and Partime". Squash doczekał się także wielu specjalistycznych publikacji, wśród których pierwszą była wydana w 1901 roku książka mistrza świata w tenisie i racquet - Eustacha Milles'a. Przypuszcza się, że dzięki tej pozycji korty do squasha zaczęto budować na prywatnych posiadłościach oraz w szkołach i na terenie uniwersytetów.
W 1920 roku miały miejsce pierwsze Mistrzostwa Świata w squashu i zorganizowano je w Anglii. Osiem lat później utworzono pierwsze stowarzyszenie squasha oraz ustalono jego oficjalną strukturę administracyjną, czyli Squash Racquet Association. Korty wybudowane na początku dwudziestego wieku w londyńskim Bath Club wyznaczyły standardy i uznano je za idealne. Dzięki nim ustalono, że boisko do squasha będzie miało rozmiar 6,4 x 9,75 m. Podczas zorganizowanych w 1933 roku, pierwszych Mistrzostw w Squasha w Anglii, tytuł mistrza zdobył pochodzący z Egiptu F.D. Amr Bey.

Squash a kobiety

Ciekawostką jest, że pierwsze mistrzowskie rozgrywki dla kobiet zorganizowano blisko dekadę wcześniej, w 1922 roku. Do 1960 tytuły mistrzowskie należały tylko i wyłącznie do Brytyjek. W historii squasha szczególnie wyróżniła się Janett Morgan (po mężu Shardlow), która tytuł mistrzowski wywalczyła w latach 1950-1958 aż dziesięciokrotnie. W latach późniejszych najlepszymi zawodniczkami były Australijka Heather McKay (1966-1977) oraz pochodząca z Nowej Zelandii Susan Devoy (1984-1992).

Wybuch fascynacji squashem

Do popularyzacji squasha na świecie przyczynili się głównie panowie, Jonah Barrington z Irlandii oraz Australijczyk Geof Hunt, którzy tytuły mistrzowskie zdobywali ramię w ramię począwszy od lat 60-tych, na latach 80-tych skończywszy. Uznaje się, że dzięki nim wybuchła moda na squasha i zwiększyło się zainteresowanie sportem. Statystyki mówią, że la początku lat 90-tych dwudziestego wieku na świecie powstało ponad 46 tysięcy kortów, a squasha uprawiało jakieś 15 milionów osób. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych popularność zdobył squash w wersji debla. Tam, w 1933 roku zorganizowano nawet pierwsze amerykańskie mistrzostwa w deblu.
Za prawą wojsk brytyjskich, squash szybko rozprzestrzenił się w krajach stanowiących kolonie - Indiach, RPA, Egipcie, Nowej Zelandii czy Anstralii. Warto zauważyć, że wielu mistrzów squasha pochodzi właśnie z Australii. Na tym kontynencie sport przyjął się bardzo dobrze i jest tam namiętnie uprawiany od lat 60-tych aż po współczesność.

Squash w Europie

Wśród krajów europejskich widać tendencję do pewnej okresowości. Na początku wieku, sport był dla ludności zupełną nowością i kortów do gry budowano bardo dużo. W okresie wojen i powojennym o squashu było cicho, a jego ponowny rozkwit przypada na przełom lat 60-tych i 70-tych. Dziś squash nie jest wybitnie popularną grą, ale ma swoich entuzjastów. Korty znajdują się w praktycznie każdym większym mieście, dzięki czemu squash jest ciekawą alternatywą dla wszechobecnych siłowni i klubów fitness  https://www.phrz.pl/squash/o-squashu
Swego rodzaju fenomenem można uznać w squash-owym świecie Pakistan. Kraj, który dysponuje ponad trzystoma kortami, ma wśród swoich zawodników światowych mistrzów. Squash doskonale radzi sobie także w Kolumbii, Argentynie oraz Japonii.

Jak się ma squash w Polsce?

Do najpopularniejszych należy teoria, że w Polsce squash został spopularyzowany przez szwedzkich robotników, pracujących w 1976 roku nad budową hotelu w Brodnicy. Aby zabić nudę, obok terenu budowy stworzono pierwszy kort. Robotnicy chętnie umilali sobie czas rozgrywając partie squasha, przez co zainteresowali nim także polskich obywateli. Dzięki Szwedom, squash zyskał ogromną popularność i zaczęły powstawać pierwsze kluby sportowe. Utworzono także Polską Federację Squasha.
Squash należy do najbardziej dynamicznych dyscyplin sportowych. Można go uprawiać w dowolnym wieku i bez względu na kondycję. Dzięki swej intensywności, jedna intensywna partia gry pozwala spalić nawet 700-800 kalorii. Sport ten można uznać za doskonałą alternatywę dla siłowni, basenu czy klubów fitness. Odwiedź pobliski ośrodek sportu i sprawdź, ile przyjemności może Ci dać squash!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Genialny artykuł. Temat squasha naprawdę mnie zainteresował po przeczytaniu tego wpisu. Fajnie, że wątki historyczne również zostały w nim poruszone.
~Łukasz
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Gra w squasha bardzo mnie zainteresowała. Chciałbym kiedyś spróbować.
~Damian
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
~Patryk
08.02.2024

Nowe artykuły

Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Drewno klejone to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie czy meblarstwie. Dzięki swoim doskonałym właściwościom mechanicznym oraz estetycznym, drewno klejone jest coraz częściej
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Automatyczne owijanie palet to proces, w którym maszyny stosowane są do owijania palet z towarami folią stretch. Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w logistyce, magazynowaniu oraz dystrybucji, a jej celem jest zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz utratą stabilności podczas transportu. Jak każda innowacja, automatyczne owijanie palet niesie za sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne problemy. Niniejszy artykuł przedstawia analizę obu tych aspektów.
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Proces owijania palet to istotna część logistyki firmy zajmującej się transportem i magazynowaniem produktów. Automatyczna owijarka jest niezwykle przydatnym narzędziem, które umożliwia szybkie, precyzyjne i efektywne owinięcie produktów na palecie folią stretch. Jednakże, aby zapewnić skuteczne i niezawodne owinięcie, niezmiernie ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości folii. W dzisiejszym artykule omówimy, jak jakość folii wpływa na proces owijania, i na co zwracać uwagę wybierając odpowiednią folię stretch do automatycznej owijarki.
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Radawa, położona w województwie podkarpackim, znana jest ze swojego wyjątkowego powietrza bogatego w jod. To szczególne bogactwo sprawia, że miasteczko jest wyjątkowym miejscem, gdzie można cieszyć się leczniczym oddychaniem,
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności