Buraki znane są na całym świecie, a w Polsce kojarzą się przede wszystkim z ćwikłą oraz w postaci wytrawnego barszczu z uszkami podczas Wigilii. W burakach znajdują się ogromne pokłady witamin, minerałów oraz związków roślinnych, dzięki czemu wprowadzone do naszej codziennej diety mogą wmocnić nasz układ odpornościowy, poprawić wydolność układu krążenia, a także polecane są do spożywania osobom z anemią. Chociaż buraki są cennym źródłem witamin, to jednak ich obróbka w wysokich temperaturach może doprowadzić do wypłukania z nich cennych właściwości, dlatego, aby zyskać pełnie smaku i witamin z buraków polecane są one w codziennej diecie w formie liofilizowanych chipsów z buraka, soków lub zakwasu.
Co jest lepsze: sok czy zakwas z buraków?
Właściwości soku, jak i zakwasu z buraków są niezwykle podobne, jednakże jeżeli chodzi o samodzielne przygotowanie wspomnianych napojów, może okazać się, że zrobienie soku będzie znacznie trudniejsze niż przygotowania zakwasu W przypadku soku z buraka, koniecznie musimy obrać warzywo, a następnie je wycisnąć oraz spróbować pozbyć się trudnych plam z przestrzeni kuchennej — taki wysiłek może nas skłonić do sięgnięcia po sok z buraka ze sklepowej półki, w którym jednak mogą znajdować się już konserwanty. Zakwas z buraków możesz natomiast przygotować samodzielnie w domu, dodatkowo wzbogacając go aromatami ulubionych przypraw!
Przepis na zakwas z buraków
Czego potrzebujesz?
3 kg buraków
6 ząbków czosnku
3 litry przegotowanej i ostudzonej wody
2 łyżki soli
ziele angielskie i liść laurowy
1 łyżka pieprzu całego
5 litrowy słoik z zakrętką
Przygotowanie:
1) Porządnie umyj buraki, aby ich nie obierać i pokrój w grube plastry.
2) Warzywo układaj w dużym słoiku i przekładaj je czosnkiem oraz przygotowanymi przyprawami.
3) Kiedy ułożysz wszystkie buraki, całość zalej wodą z solą, tak aby buraki były przykryte. Tak przygotowany słoik zabezpiecz nakrętką.
4) Słoik odstaw na ok. 7 dni w ciemne miejsce i po tym czasie odcedź zakwas i przelej do świeżego słoika.
5) Taki zakwas możesz przechowywać w lodówce.
6) Pamiętaj, aby przecedzonych buraków nie wyrzucać! Świetnie sprawdzą się w formie sałatki do obiadu razem z cebulką i jabłkiem.