08.02.2024

Kształtowanie się znanego nam okna

Kształtowanie się znanego nam okna

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Niemal każdy element konstrukcyjny posiada swą własną historię - okres odkrycia go przez rodzaj ludzki, czas rozwoju, zmian, świetności oraz przedawnienia się. Istnieją jednak również te, które towarzyszą nam ciągle od czasu zapoznania się z nimi, i jak na razie nie jesteśmy w stanie odkryć ich zamienników, a być może wręcz nie chcemy.


Takim elementem bezsprzecznie będzie okno, które znane jest każdemu z nas. Kto jednak zatrzymał się choć na chwilę, by zastanowić się nad jego historią? Większości z nas termin „okno” kojarzy się z metaforycznym oknem na świat bądź bardziej namacalnym obiektem, który utożsamiamy z szkłem tudzież sztucznym materiałem na kształt plastiku. O ile dla nasz praprzodków oknem był najzwyklejszy otwór w ścianie, to dzisiaj będąc laikiem niemal nie sposób połapać się w ich rozmaitych systemach, rodzajach, wyszczególnionych typach, dodatkowych elementach oraz ich funkcjach.

Okno już dawno temu przestało być elementem wyłącznie praktycznym, a stawianym mu przez kultywujący piękno rodzaj ludzki wymogiem, stało się spełnianie określonych norm estetycznych. W wyniku tego możemy podziwiać kunsztowne witraże na okna, ich drewniane obramowania oraz wiele innych dekoracji, które stały się ich nieodłącznym elementem.

 

Jaka jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy starodawnymi a dzisiejszymi oknami?

Odpowiedzialnym za zmiany czynnikiem będzie nie tylko zmienny ludzki gust, ale także, a wręcz przede wszystkim rozwój technologiczny. Wyróżnikiem współczesnych okien są między innymi ich właściwości izolacyjne względem zarówno temperatury, jak i dźwięków. Dzisiejsze szyby składają się z co najmniej dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znaduje się gaz szlachetny: argon bądź ksenon. Gazy te znakomicie poprawiają izacyjność termiczną szyby.

Ze względu na szyby, okna można podzielić na: standardowe (podwójna tafla szkła), energooszczędne (poprawiona termoizolacyjność), izolujące akustycznie (zapewniają lepszą izolację akustyczną), przeciwsłoneczne (minimalizują dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia), bezpieczne (w przypadku ich stłuczenia pozostają w jednym kawałku, np. przednie szyby samochodowe) i antywłamaniowe (cechują się znaczną odpornością na zbicie oraz wszelkie uszkodzenia).

Okna stanowią zatem jeden z tych obiektów, który ukazuje jak bardzo rasa ludzka posunęła się naprzód w kwestii technologicznej oraz estetycznej. Od wypełnionego zwierzęcą skórą elementu konstrukcyjnego, poprzez szklane oraz papierowe (Chiny, Korea, Japonia), aż po te, które stanowią wynik najnowszej myśli zarówno technologicznej, jak i designerskiej.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Nowe artykuły

Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Drewno klejone to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie czy meblarstwie. Dzięki swoim doskonałym właściwościom mechanicznym oraz estetycznym, drewno klejone jest coraz częściej
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Automatyczne owijanie palet to proces, w którym maszyny stosowane są do owijania palet z towarami folią stretch. Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w logistyce, magazynowaniu oraz dystrybucji, a jej celem jest zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz utratą stabilności podczas transportu. Jak każda innowacja, automatyczne owijanie palet niesie za sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne problemy. Niniejszy artykuł przedstawia analizę obu tych aspektów.
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Proces owijania palet to istotna część logistyki firmy zajmującej się transportem i magazynowaniem produktów. Automatyczna owijarka jest niezwykle przydatnym narzędziem, które umożliwia szybkie, precyzyjne i efektywne owinięcie produktów na palecie folią stretch. Jednakże, aby zapewnić skuteczne i niezawodne owinięcie, niezmiernie ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości folii. W dzisiejszym artykule omówimy, jak jakość folii wpływa na proces owijania, i na co zwracać uwagę wybierając odpowiednią folię stretch do automatycznej owijarki.
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Radawa, położona w województwie podkarpackim, znana jest ze swojego wyjątkowego powietrza bogatego w jod. To szczególne bogactwo sprawia, że miasteczko jest wyjątkowym miejscem, gdzie można cieszyć się leczniczym oddychaniem,
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności