Umowę o pracę musi posiadać każdy pracownik, inaczej jego zatrudnienie jest nielegalne i zarówno on, jak i jego pracodawca mogą się spodziewać z tego tytułu konsekwencji. Rodzajów umów jest jednak bardzo wiele. Pośród nich znajdują się te, z których mamy więcej przywilejów, jak i umowy tzw.: „śmieciowe”, które są niestety stosowane przez wielu pracodawców.
Umowa o pracę na czas nieokreślony to najlepsza z umów, jakie możemy dostać. Po pierwsze nie musimy się martwić o nasze zwolnienie z dnia na dzień, bo pracodawcę obowiązuje okres wypowiedzenia, po drugie praca ta liczy nam się do stażu pracy i tym samym zarabiamy na swoją emeryturę, a po trzecie płacone są za nas pełne składki zdrowotne. Tym samym przysługuje nam urlop w wymiarze dwóch dni za przepracowany miesiąc, chorobowe w przypadku złego samopoczucia czy też choroby oraz bez problemu urlop macierzyński czy rodzicielski. Umowę tą może poprzedzać umowa na czas określony lub okres próbny. Ta na czas określony ma takie same warunki jak na nieokreślony, tyle, że obejmuje pewien czas.
Jednak pracodawca musi z nami podpisać tylko dwie takie umowy, trzecia musi być już na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny nie może trwać natomiast dłużej niż trzy miesiące. Może być ona zawarta tylko raz z daną firmą. Inne typy umów to tzw.: śmieciówki, czyli takie, z których najmniej nam się należy. Umowa zlecenie zawierana jest z pracownikiem na wykonanie określonej pracy. Nie mamy na jej podstawie ubezpieczenia, odprowadzane są tylko składki ZUS. Pracodawca może nas zwolnić kiedy zechce, bez odprawy. Nie mamy również urlopu czy zwolnienia chorobowego. Nie liczy się ona także do stażu pracy. Tak samo jest w przypadku umowy o dzieło, tyle, że pracodawca nie musi odprowadzać za nas składek ZUS, a więc mamy szansę na lepsze wynagrodzenie.