08.02.2024

Prawo cywilne

Prawo cywilne

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Prawo cywilne reguluje między innymi stosunki pomiędzy podmiotami prawa prywatnego. Jest to jedna z zasadniczych gałęzi prawa i dotyczy każdego z nas.


Normy prawa cywilnego są nieco inne od tych, które na przykład znaleźć można w zakresie prawa gospodarczego. Prawo cywilne reguluje bowiem stosunki pomiędzy zupełnie autonomicznymi podmiotami. Znaczy to ogólnie mówiąc, że w zakresie tego prawa nie występuje charakterystyczny dla prawa publicznego stosunek, gdzie jeden podmiot podporządkowany jest innemu. Co wyznaczają normy prawa cywilnego? Przede wszystkim tylko te ogólne granic autonomii podmiotów, ale zawsze z uwzględnieniem powszechnego interesu. Prawo cywilne jest bardzo ważne w naszym codziennym życiu, obejmuje bowiem praktycznie każdą dziedzinę życia człowieka. W końcu jeżeli się dokładniej zastanowimy, to przecież każda dziedzina naszego życia regulowana jest przez prawo i co więcej towarzyszy nam to każdego dnia, nawet kiedy o tym nie myślimy. To właściwe i klasyczne prawo cywilne dzieli się na kilka działów. I są to: część ogólna, prawo rzeczowe, prawo zobowiązań, spadkowe, prawo rodzinne. Część ogólna reguluje wszystkie te zagadnienie, które są wspólne dla prawa cywilnego. Prawo rzeczy, jak sama nazwa wskazuje odnosi się do rzeczy, prawo zobowiązań to zbiór norm praw majątkowego, które to mają charakter względny. Prawo spadkowe zawiera normy prawa, które dotyczą przejścia praw majątkowych po osobie zmarłej na inne podmioty i prawo rodzinne, które to reguluje stosunki majątkowe oraz prawnorodzinne w obrębie rodziny.

Prawo cywilne jest więc jednym z tych, które zdecydowanie warto znać. Oczywiście nie chodzi tutaj o szczegółową znajomość każdego zagadnienia, ale o pojęcia najważniejsze i ogólne, które mogą przydać się w codziennym życiu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Nowe artykuły

Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Zrównoważona gospodarka leśna w produkcji drewna klejonego
Drewno klejone to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie czy meblarstwie. Dzięki swoim doskonałym właściwościom mechanicznym oraz estetycznym, drewno klejone jest coraz częściej
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Analiza korzyści i potencjalnych problemów związanych z automatycznym owijaniem palet
Automatyczne owijanie palet to proces, w którym maszyny stosowane są do owijania palet z towarami folią stretch. Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w logistyce, magazynowaniu oraz dystrybucji, a jej celem jest zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz utratą stabilności podczas transportu. Jak każda innowacja, automatyczne owijanie palet niesie za sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne problemy. Niniejszy artykuł przedstawia analizę obu tych aspektów.
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Wpływ jakości folii na proces owijania - co warto wiedzieć?
Proces owijania palet to istotna część logistyki firmy zajmującej się transportem i magazynowaniem produktów. Automatyczna owijarka jest niezwykle przydatnym narzędziem, które umożliwia szybkie, precyzyjne i efektywne owinięcie produktów na palecie folią stretch. Jednakże, aby zapewnić skuteczne i niezawodne owinięcie, niezmiernie ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości folii. W dzisiejszym artykule omówimy, jak jakość folii wpływa na proces owijania, i na co zwracać uwagę wybierając odpowiednią folię stretch do automatycznej owijarki.
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Radawa, położona w województwie podkarpackim, znana jest ze swojego wyjątkowego powietrza bogatego w jod. To szczególne bogactwo sprawia, że miasteczko jest wyjątkowym miejscem, gdzie można cieszyć się leczniczym oddychaniem,
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności