08.02.2024

Pomoc dla frankowiczów - jak odfrankowić kredyt?

Pomoc dla frankowiczów - jak odfrankowić kredyt?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

W przeszłości wiele osób, zaciągnęło kredyty we frankach. Zachęcał do tego niski kurs waluty i korzystne oprocentowanie. Kiedy frank szwajcarski nieoczekiwanie poszedł w górę, wartość kwoty do zapłaty zwiększyła się kilkukrotnie. W wyniku tego, frankowicze mimo regularnej spłaty kredytu wciąż posiadają ogromny dług, a do tego wartość rat ciągle wzrasta. Trudno zatem przewidzieć, ile tak naprawdę trzeba zwrócić do banku. W związku z tym, że frank niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, rozwiązaniem dla wielu osób może być odfrankowienie kredytu. Na czym to polega i w jaki sposób można tego dokonać?


Co to jest odfrankowienie kredytu?

Odfrankowanie kredytów Rzeszów to potoczne określenie na przekształcenie kredytu frankowego w kredyt złotówkowy. Może tego dokonać sąd, usuwając z umowy klauzule indeksacyjne, objaśniające sposób przeliczania rat. W standardowej umowie o kredyt bankowy we frankach, każda rata jest wyliczana wstępnie po kursie kupna franka, a następnie przeliczana do złotego po kursie sprzedaży. Jednocześnie bank stosuje w tym przypadku wartości kursów walut, które sam ustala. Sąd może usunąć takie postanowienia, przez co kredyt będzie spłacany nadal na tych samych warunkach i z tym samym oprocentowaniem, jednak nie we frankach, a w złotówkach. Oprócz tego bank będzie musiał po odfrankowieniu zwrócić klientowi całą nadpłatę za raty oraz różnice kursowe.

Jak dokonać odfrankowienia kredytu?

W zeszłym roku zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który oznajmił, że kredyt można odfrankowić wtedy, gdy zawiera on klauzule świadczące o tym, że bank zadziałał na niekorzyść konsumenta. Aby tego dokonać, należy wnieść pozew do sądu. Mechanizm ten niestety nie działa automatycznie i każda umowa musi być rozpatrywana indywidualnie. Dobrą wiadomością jest jednak informacja, że sądy w większości tego typu spraw wydają wyroki na korzyść konsumentów. Istnieje więc duża szansa, że sędzia przychyli się do wniosku i wyda nakaz zmiany warunków kredytu. Warunkiem jest jednak możliwość dalszego wykonywania umowy kredytowej, po usunięciu z niej klauzul indeksacyjnych. Jeżeli po ich likwidacji, umowa w świetle prawa nie mogłaby być kontynuowana, sąd może na wniosek konsumenta unieważnić taki kredyt. To rozwiązanie oznacza, że kredyt przestaje obowiązywać, tak jakby nigdy nie został zawarty. Kredytobiorca musi oddać do banku kwotę, która została mu wypłacona, a bank z kolei zwraca wszystkie należności wpłacone przez kredytobiorcę. Dodatkowo, nieruchomość kredytobiorcy zwolniona zostaje z zabezpieczenia hipotecznego. O tym, która opcja będzie korzystniejsza oraz czy kredyt będzie można odfrankowić, warto porozmawiać z radcą prawnym który udziela konsultacji i prowadzi sprawy o odfrankowienie kredytu w Rzeszowie.

Jaki korzyści zapewnia odfrankowienie kredytu?

Osoby, które od wielu lat zmuszone są do regulowania ogromnych kwot w banku, zauważą korzyści na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim kredyt nie będzie dłużej zależny od wahań kursu franka szwajcarskiego. Tym samym zmniejszy się wysokość rat, a klient zachowa korzystne oprocentowanie oparte na stawce LIBOR. Dodatkowo, kredytobiorcy zwrócona zostanie suma nadpłat, które zostały dokonane od momentu zawarcia umowy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Nowe artykuły

Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Co to jest wyjątkowego w powietrzu w Radawie, które jest bogate w jod?
Radawa, położona w województwie podkarpackim, znana jest ze swojego wyjątkowego powietrza bogatego w jod. To szczególne bogactwo sprawia, że miasteczko jest wyjątkowym miejscem, gdzie można cieszyć się leczniczym oddychaniem,
Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?
Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której głównymi objawami są swędzenie, odczucie suchości i stany zapalne. Pomimo tego, że przyczyny AZS nie są w pełni zrozumiane, badania wskazują na silny komponent genetyczny. Choroba ta może znacząco wpływać na jakość życia, prowadząc do poważnych problemów emocjonalnych i społecznych - kwestia ta w szczególności dotyczy dzieci. W dalszej części niniejszego artykułu przyglądamy się bliżej dziedziczności atopowego zapalenia skóry oraz czynnikom wpływającym na rozwój tej choroby, aby lepiej zrozumieć, jak genetyka i środowisko współpracują w jej powstawaniu.
Atopowe zapalenie skóry u osób starszych: Wyjątkowe wyzwania i rozważania
Atopowe zapalenie skóry u osób starszych: Wyjątkowe wyzwania i rozważania
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawracająca choroba skóry, która może dotykać ludzi w każdym wieku. Choć w większości przypadków AZS diagnozowane jest u dzieci, to jednak zdarza się także, że objawy tej choroby występują u osób starszych. 
Jakie są trendy w projektowaniu drzwi aluminiowych dla obiektów użyteczności publicznej
Jakie są trendy w projektowaniu drzwi aluminiowych dla obiektów użyteczności publicznej
Drzwi aluminiowe od lat cieszą się coraz większą popularnością wśród projektantów i inwestorów, szczególnie gdy chodzi o obiekty użyteczności publicznej. Zastosowanie aluminium jako materiału konstrukcyjnego drzwi ma wiele zalet,
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności