08.02.2024

Uczulenie na gluten - jak je rozpoznać?

Uczulenie na gluten - jak je rozpoznać?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Adam Kowalski

Adam jest doświadczonym trenerem personalnym i specjalistą od treningu funkcjonalnego. Jego artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące efektywnego treningu, budowania masy mięśniowej, oraz utraty wagi. Jeśli poszukujesz motywacji i wskazówek dotyczących aktywności fizycznej, koniecznie sprawdź publikacje Adama.

Udostępnij

Celiakia i uczulenie na gluten to dwa odrębne schorzenia, które są zaliczane do nietolerancji pokarmowych. Nie należy ich mylić ze sobą, ponieważ różnią się objawami i skutkami dla organizmu. Uczulenie na gluten, w przeciwieństwie do celiakii, nie jest chorobą, lecz reakcją na alergen. Jak można je rozpoznać?


Objawy uczulenia na gluten u dzieci
Uczulenie na gluten często pojawia się w wieku dziecięcym i objawia się najczęściej dolegliwościami skórnymi. Najpowszechniejszym z nich jest atopowe zapalenie skóry. Objawy alergii mogą zachodzić również w obrębie układu pokarmowego lub oddechowego. Zazwyczaj wystarczą niewielkie ilości spożytego alergenu do wystąpienia reakcji uczuleniowej, dlatego dość łatwo można ją rozpoznać. Często uczulenie na gluten, które pojawia się w wieku dziecięcym mija wraz z wiekiem, w przeciwieństwie do celiakii, która jest chorobą genetyczną i nieuleczalną.

Objawy uczulenia na gluten u dorosłych
U osób dorosłych objawy uczulenia na gluten występują zwykle po spożyciu większej jego ilości. Podobnie jednak można zauważyć symptomy na skórze, zazwyczaj w formie pokrzywki lub obrzęku naczynioworuchowego. Częstymi objawami są również biegunki, wymioty oraz wodnisty katar. W niektórych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Niestety, uczulenie na gluten, które objawi się w wieku dorosłym, towarzyszy przez resztę życia.

Diagnoza uczulenia na gluten
Rozpoznanie uczulenia oraz wdrożenie leczenia, jest nieco inne niż w przypadku celiakii. Można wykonać testy skórne, jednak te dodanie nie występują u wszystkich uczulonych osób, a także mogą zachodzić u tych, którzy nie są uczuleni. Ujemne pozwalają natomiast z dużym stopniem prawdopodobieństwa wykluczyć alergię. Inną metodą jest oznaczenie przeciwciał IgE. Najbardziej wiarygodny i najskuteczniejszy stopień to całkowite wykluczenie glutenu z diety na pewien czas oraz ponowne jego wprowadzenie przy obserwacji reakcji organizmu.

Leczenie alergii na gluten

Podstawową i w zasadzie jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia u osób, u których wykryto alergię na gluten jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Należy stosować ją jednak regularnie i konsekwentnie. Wyeliminowanie glutenu z diety może być początkowo bardzo trudne z uwagi na fakt, że zawierające go produkty są bardzo powszechne w codziennej diecie. Ponadto znajdziemy go nie tylko w pieczywach, kaszach, makaronach oraz wypiekach.
Gluten jest również składnikiem wielu słodyczy, wędlin, sosów, przypraw, czy konserw. Osoby uczulone muszą bardzo uważać na to, co spożywają i dokładnie czytać składy produktów umieszczanych w koszyku. Problemem staje się również wyjście do restauracji czy baru, gdy za każdym razem trzeba upewnić się, że przygotowane dania na pewno nie zawierają glutenu. Początkowo może być to trudne, dlatego można udać się do dietetyka, który wyjaśni, które z produktów zawierają gluten oraz rozpisze zdrowy jadłospis.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mój synek dostał wysypkę na całym ciele , okazało się właśnie że uczulony jest na gluten, dodatkowo postanowiłam zrobić mu testy na uczuleniowe.
~Grażyna
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Nie zawsze jest to uczulenie, u niektórych może być jedynie nadwrażliwość na gluten.
~Magdalena
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dobrze, że w marketach jest już co raz więcej produktów bezglutenowych... Nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych produktów.
~H/
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności