Najlepsze Porady ZdrowieRehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Mózgowe porażenie dziecięce, czyli zespół zaburzeń ruchu oraz postawy to jedna z najczęstszych i najbardziej rozpoznawalnych chorób neurologicznych dzieci w Polsce. Najczęstszym czynnikiem wpływającym na wystąpienie porażenia mózgowego jest niedotlenienie organizmu, które nastąpić może zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie porodu.


Najczęstszymi pierwszymi objawami i postaciami mózgowego porażenia dziecięcego są: napięcie kończyn górnych i dolnych, niedowład, niepełnosprawność intelektualna, padaczka, zaburzenia układu pokarmowego, głuchota, trudności w koncentracji i uczeniu się. Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym dobierana jest indywidualnie. Zastosowanie zróżnicowanych ćwiczeń, atrakcyjnych dla dzieci zabawek, a także innych form rehabilitacji takich jak pływania czy jazdy konnej sprawia, że zabiegi stają się bardziej atrakcyjne dla dziecka, a co za tym idzie jest ono bardziej zaangażowane w wykonywanie ćwiczeń.

Istnieje kilka metod rehabilitacji skutecznych w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym. Do najczęściej stosowanych nalezą: rehabilitacja ruchowa za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń, masaż rozluźniający mięśnie, nauka ruchu za pomocą różnego rodzaju bodźców dotykowych, integracja ruchu ze zmysłami, praca z psychologiem, terapia logopedyczna oraz opieka dietetyka.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Uroda to jedna z najszerzej rozwijających się branży, w...
Poszukując sposobu ma udane wakacje bardzo często zapominamy...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...
Może nie zdajemy sobie sprawy, że meble biurowe i...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...