Najlepsze Porady ZdrowieRehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym

Mózgowe porażenie dziecięce, czyli zespół zaburzeń ruchu oraz postawy to jedna z najczęstszych i najbardziej rozpoznawalnych chorób neurologicznych dzieci w Polsce. Najczęstszym czynnikiem wpływającym na wystąpienie porażenia mózgowego jest niedotlenienie organizmu, które nastąpić może zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie porodu.


Najczęstszymi pierwszymi objawami i postaciami mózgowego porażenia dziecięcego są: napięcie kończyn górnych i dolnych, niedowład, niepełnosprawność intelektualna, padaczka, zaburzenia układu pokarmowego, głuchota, trudności w koncentracji i uczeniu się. Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym dobierana jest indywidualnie. Zastosowanie zróżnicowanych ćwiczeń, atrakcyjnych dla dzieci zabawek, a także innych form rehabilitacji takich jak pływania czy jazdy konnej sprawia, że zabiegi stają się bardziej atrakcyjne dla dziecka, a co za tym idzie jest ono bardziej zaangażowane w wykonywanie ćwiczeń.

Istnieje kilka metod rehabilitacji skutecznych w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym. Do najczęściej stosowanych nalezą: rehabilitacja ruchowa za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń, masaż rozluźniający mięśnie, nauka ruchu za pomocą różnego rodzaju bodźców dotykowych, integracja ruchu ze zmysłami, praca z psychologiem, terapia logopedyczna oraz opieka dietetyka.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Dentysta Rzeszów to najczęściej wpisywana fraza w momencie...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...