Najlepsze Porady ZdrowieKrew w kale, czy to powód do niepokoju? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Krew w kale, czy to powód do niepokoju?

Krew w kale, czy to powód do niepokoju?

Jeżeli zauważymy śluz lub krew w stolcu, a także mamy problem z nieregularnym i dość bolesnym wypróżnianiem, warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza proktologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i badanie per rectum, dzięki któremu będzie mógł wstępnie wykryć nieprawidłowości i skierować pacjenta na kolejne badania, aby postawić odpowiednią diagnozę i wprowadzić skuteczne leczenie. Chociaż dla niektórych pacjentów badanie per rectum może wydać się dość wstydliwe, to jednak jest ono dla lekarza proktologa codziennością i podstawowym narzędziem diagnostycznym. Krew w kale może być jednym z objawów choroby proktologicznej, m.in. hemoroidy, szczeliny odbytu, uchyłka jelita grubego czy nowotworu jelita grubego.


Wizyta u proktologa, jak przebiega?

Na wizytę u proktologa, należy udać się, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, a także uczucie dyskomfortu związane z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Na samym początku lekarz musi uzyskać dość szczegółowe informacje na temat charakterystyki dolegliwości pacjenta, wszelkich chorób współistniejących, a także występowania podobnych schorzeń w rodzinie i prowadzonego stylu życia. Następnie przeprowadzane jest badanie per rectum, dzięki któremu lekarz może stwierdzić, jak wygląda struktura dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Chociaż dla wielu pacjentów takie badanie jest dość wstydliwe, to jednak należy pamiętać, że proktolog jest lekarzem i badanie per rectum jest podstawowym narzędziem diagnostycznym.

Jak przygotować się do wizyty?

Ważne jest, aby szczegółowo obserwować swoje objawy, które pomogą lekarzowi ustalić diagnozę, dobrać odpowiednie leczenie, jak również indywidualną profilaktykę. Warto zauważyć, kiedy występują dolegliwości, np. ból czy dyskomfort, a także co go ładzi oraz, co go nasila - mogą to być czynniki związane z wysiłkiem, stresem, a także przyjmowaną dietą. Leczenie podejmowane jest w zależności od stopnia zaawansowania danego schorzenia - jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi zmianami można zastosować leczenie farmakologiczne, np. w postaci czopków i maści. Natomiast, gdy na odbycie pojawią się żylaki, konieczny jest zabieg małoinwazyjny, jakim jest skleroterapia czy laseroterapia. Jeżeli mamy do czynienia ze stanami poważniejszymi konieczne może być przeprowadzenie leczenia chirurgicznego. Bez względu na stopień zaawansowania żylaków, warto dbać o regularność wypróżnień, a także na higienę wspomnianych okolic. Ogromnym wpływ ma dieta bogata w błonnik, która będzie utrzymywać prawidłową florę bakteryjną.

Dodaj komentarz

Lucyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Krew w kale to zawsze powód do niepokoju.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
Nadpotliwość stóp trzeba leczyć.
Nawet nie wiedziałam kto to jest flebolog.
Temat idealnie wpasował się w mój aktualny problem z...
Fizjoterapeuta w dzisiejszych czasach jest bardzo opłacalnym...