Najlepsze Porady ZdrowieJak wypracować zdrowe nawyki żywieniowe? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak wypracować zdrowe nawyki żywieniowe?

Jak wypracować zdrowe nawyki żywieniowe?

Większość z nas zna podstawowe zasady dotyczące tego, jak powinien wyglądać zdrowo skomponowany jadłospis. Wiemy też, które pokarmy powinny być obecne w diecie, a które mają negatywny wpływ na zdrowie i sylwetkę. W praktyce jednak mało kto korzysta z tej wiedzy, a wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych przychodzi nam z trudem. Jak to zmienić?


Zmiana sposobu myślenia
Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok i jest w tym sporo prawdy. Przywiązanie do aktualnego sposobu żywienia jest wśród wielu osób tak silnie zakorzenione, że wolą oni latami cierpieć z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i niezadowalającej sylwetki niż wprowadzić zmiany. Rozstanie się z fast foodami i słodzonymi napojami na rzecz zdrowych posiłków jest postrzegane w kategoriach kary. Początkowo rzeczywiście będziemy mieć trudność z dostosowaniem się do zmian i z tęsknotą będziemy spoglądać na półki sklepowych supermarketów ze słodyczami i przekąskami. Jednak już po kilku tygodniach organizm przestawi się na nowy sposób odżywiania i nie będzie domagał się porcji frytek i szklanki coli.

Dobry plan działania
Zapał do działania może zniknąć już po kilku dniach, dlatego wykorzystajmy go na ułożenie planu działania. Jeśli będziemy wiedzieć, jakie zadania chcemy zrealizować, łatwiej uda nam się osiągnąć cel. Początek może być trudny, zwłaszcza że podstawowa wiedza to często zbyt mało, aby samodzielnie przygotować jadłospis. Może ci w tym pomóc dobry dietetyk , który na podstawie dokładnego wywiadu, a także aktualnych wyników badanń przygotuje plan żywieniowy dopasowany do twojego stanu zdrowia, zapotrzebowania energetycznego, a także upodobań smakowych. Nie wystarczy bowiem ograniczyć kaloryczności posiłków. Takie postępowanie może szybko doprowadzić do zniechęcenia i powrotu do dawnego trybu życia.

Obserwowanie postępów
Nic tak nie motywuje do dalszych zmian, jak widoczne postępy. Obserwuj więc jak zmienia się twoja sylwetka, ale nie skupiaj się wyłącznie na liczbie kilogramów i obwodzie w biodrach. Zauważ, że dzięki zdrowym nawykom żywieniowym twoje ciało staje bardziej jędrne, zmniejszają się problemy skórne, a kondycja ulega poprawie. Dzięki temu zyskasz zapał do dalszych działań.

 

 

Dodaj komentarz

Kacper
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Wypracowanie zdrowego nawyku to rzecz trudna gdyż przekąski typu czipsy zawsze nas kuszą, albo kolorowe napoje... Jednak czas od czasu można sobie pozwolić na małe ilości.

Ania
Dodano:
0
0

Dokładnie tak, te wszystkie działania plus motywacja z internetu. Trzeba poczytać jakiegoś bloga, obserwować profile na instagramie promujące zdrowe jedzenie, poszukać nowych produktów.

Nata
Dodano:
0
0

Przede wszystkim aby dobrze jeść trzeba poznać nowe przepisy, próbować nowych rzeczy. Znając wyłącznie nasze polskie dania trudno mówić tutaj o zdrowym i nisko-tłuszczowym jedzeniu.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Ta maszyna baby-maxdrop jest naprawdę warta uwagi, ciekawy...
Zaciekawił mnie ten artykuł.
Sklep Italia Style ma świetną jakość stelaży.
Linea ma świetna jakość produktów do sprzątania.
Podczas noszenia aparatu ortodontycznego miałam takie...
Rehabilitacja w połączeniu z wdrożonym leczeniem potrafi...
Nadpotliwość stóp trzeba leczyć.
Mam skierowanie, czeka mnie rehabilitacja. Przydatny wpis.