Najlepsze Porady ZdrowieJak unikać kontuzji w grze w squasha? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak unikać kontuzji w grze w squasha?

Jak unikać kontuzji w grze w squasha?

Entuzjastów gry w squasha przybywa z roku na rok. Widać to chociażby po tym, że pojawia się coraz większa ilość profesjonalnych kortów, umożliwiających trenowanie tego sportu. W squasha grają dorośli, dzieci, seniorzy, kobiety i mężczyźni. Sport nie wymaga wybitnych umiejętności ani kondycji, ale regularne treningi znacząco poprawiają sprawność czy koncentrację. Na czym w ogóle polega squash Rzeszów? Przede wszystkim na tym, aby umiejętnie odbijać specjalną piłkę o ścianę. Gracze poruszają się po tym samym polu, znajdującym się naprzeciw ściany frontowej. Istotą gry jest to aby odbijać piłkę w taki sposób, żeby przeciwnik miał jak najwięcej trudności z jej ponownym, prawidłowym odbiciem. Set squasha kończy się po zdobyciu przez jednego z zawodników 11 punktów.


Jakie kontuzje zdarzają się najczęściej?

Jak można się domyśleć, dynamiczne poruszanie się po jednym polu wraz z przeciwnikiem może grozić zderzeniem oraz kontuzją. A te przytrafiają się zarówno osobom początkującym, jak i zawodowcom. Oczywiście, urazy i kontuzje grożą każdemu, kto uprawia sport. W squashu nieustannie wykonuje się ruchy, które znacząco obciążają barki, nadgarstki, łokcie, kolana kostki czy ścięgna Achillesa. Podczas rozgrywki intensywnie pracują mięśnie niemal wszystkich partii ciała. Wykonanie błędnego kroku czy zderzenie z przeciwnikiem to najczęstsze powody urazów, jakie mają miejsce w trakcie treningów.

Jak zapobiec urazom?

Skoro squash sprzyja kontuzjom, a tak wielu ludzi kocha ten sport, muszą istnieć dobre sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko urazów. Bardzo istotna jest w tym przypadku właściwa rozgrzewka. Najlepiej, aby trwała ona 10-15 minut. W jej ramach warto wykonać krótkie, ale intensywne biegi, wymachy rąk i nóg, przysiady, krążenia nadgarstków czy stóp. Nie oszczędzaj się w trakcie rozgrzewki. Im intensywniej, tym lepiej.
Drugim, równie ważnym elementem treningu jest rozluźnienie czy rozciągnięcie mięśni po grze. Wielu ludzi gra w squasha np. w przerwie w pracy. Tak ograniczony czas w uniemożliwia to, aby poświęcić odpowiednią uwagę na rozciąganie. Wyciszenie organizmu i przejście z trybu wysiłkowego do trybu odpoczynku jest tak samo ważne, jak i rozgrzewka poprzedzająca trening. Optymalny czas, w jakim mięśnie się rozluźnią po grze to jakieś 10 minut. Dodatkowo, zarówno podczas rozgrzewki, jak i gry i rozciągania, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Co, gdy przytrafi się kontuzja?

Choćbyś bardzo się starał, ryzyko wystąpienia kontuzji podczas gry w squasha jest niestety bardzo wysokie. Jeśli już coś złego się wydarzy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wybierz dobrego ortopedę - ortopeda Ostrowiec , który właściwie zdiagnozuje uraz i zaplanuje odpowiednią metodę leczenia. Każdy dzień zwłoki może wydłużyć czas rehabilitacji, a to z kolei odsunie w czasie powrót do regularnych treningów.
Squash zdobywa coraz większe grono miłośników. Dzięki temu, że korty powstają w kolejnych miastach, liczba osób zainteresowanych grą również wyraźnie wzrosła. Mimo iż squash jest sportem dynamicznym, pozwalającym porządnie zmęczyć ciało, niesie za sobą ryzyko różnych urazów i kontuzji. Nie należy się tym jednak zrażać. Zdecydowana większość wymienionych urazów to powszechne schorzenia, które nie są skomplikowane i długotrwałe w leczeniu. Trzeba jednak pamiętać o właściwej rozgrzewce, nawadnianiu i rozciąganiu po treningach. Wówczas ryzyko wystąpienia kontuzji będzie mniejsze.

Dodaj komentarz

Karolina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Super jest ta gra w squasha. Mój syn pokazał mi tę grę.

Hubert
Dodano:
0
0

Super dyscyplina. Coś nowego w sam raz dla osób lubiących nowe aktywności.

Tomek
Dodano:
0
0

Sport ten sprawia, że całe moje ciało jest pobudzone, wszystkie mięśnie wprawione są w intensywny ruch. Jednak bardzo łatwo o kontuzje. Warto stosować się do tych porad.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Modne ubrania są popularne dla małych dzieci.
porada: PIZZERIE
Włoska pizza najlepiej smakuje gdy jest na cienkim cieście.
Zdobienie ciastek kojarzy mi się z moim dzieciństwem, kiedy...
Jedzenie na telefon to dobre udogodnienie dla zabieganych osób.
Chorób żył nie należy lekceważyć, mogą one prowadzić...
Białe zęby w bezpieczny sposób możemy uzyskać tylko przy...
Dobry poradnik, już wiem jak przygotować siebie i dziecko.
To badanie usg zdiagnozowało u mnie miażdżycę. Bezbolesne...