08.02.2024

Hipoterapia i jej terapeutyczne działanie

Hipoterapia i jej terapeutyczne działanie

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wójcik

Karolina to pasjonatka kulinariów i ekspertka od zdrowego gotowania. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów. Jeśli chcesz zdrowo i smacznie gotować, inspiracje Karoliny na pewno Cię zainspirują.

Udostępnij

Hipoterapia jest jedną z metod rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych, stosowaną zwykle jako działanie wspomagające inne formy leczenia. To ogół zabiegów mających działanie terapeutyczne, do których wykorzystuje się obecność konia. Profesjonalnie przeprowadzona hipoterapia wpływa zbawiennie na układ ruchowy człowieka oraz na jego kondycję psychiczną oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. 


skuteczna terapia

Ruch w jaki wprawia grzbiet konia miednicę ludzką w trakcie stepu jest identyczny do ruchu, jaki podczas chodzenia wykonuje zdrowy człowiek. Również barki oraz luźno opuszczone ręce automatycznie zachowują się tak, jak podczas chodu. Hipoterapia pozwala również na wyeliminowanie przetrwałych odruchów postawy, które często występują u osób z zaburzeniami mózgu. Dzięki łagodnemu kołysaniu w stępie oraz spokojnemu i wyciszającemu prowadzeniu zajęć, odruchy te mogą zostać zminimalizowane. Rytmiczne kołysanie rozluźnia mięśnie i doprowadza do osiągnięcia symetrycznej postawy. Koń dla osoby stanowi również źródło różnego rodzaju bodźców oraz oddziałuje na wszystkie zmysły.

obcowanie z koniem

Jazda konna działa również zbawiennie na wnętrze naszego organizmu – reguluje pracę jelit oraz poprawia krążenie i oddychanie. Często zdarza się, że osoby niepełnosprawne szybko nudzą się proponowanymi zajęciami. Koń dostarcza ciągłych wrażeń, jazda nie jest monotonna. Zwierzę jest żywe i reaguje na otoczenie, by nadążyć za jego reakcjami nie można być biernym. Koń działa również wyjątkowo pozytywnie na relacje osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Zwierzę nie ocenia, nie traktuje inaczej ze względu na niepełnosprawność, wydaje jasne komunikaty, a jego ciepłe ciało daje poczucie bezpieczeństwa. Obcowanie z koniem uczy pacjenta ufności i otwartości na innych, co w późniejszym czasie przekłada się na relacje z otoczeniem.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Konie to cudowne zwierzęta. Znam osobę, której bardzo pomaga hipoterapia.
~Natalia
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności