Najlepsze Porady ZdrowieDziecko u dietetyka - jak się przygotować na tę wizytę? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Dziecko u dietetyka - jak się przygotować na tę wizytę?

Dziecko u dietetyka - jak się przygotować na tę wizytę?

Zadaniem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku właściwych warunków do rozwoju. Zarówno mama, jak i tata, muszą zadbać, aby pociecha była w dobrej formie fizycznej oraz emocjonalnej. Jedną z podstaw, wspierających właściwy rozwój dziecka jest odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze niezbędne zwłaszcza w okresie wzrostu. Może się wydawać, że przygotowywanie posiłków dla dziecka jest zadaniem banalnym. W rzeczywistości jednak może się okazać, że pomimo, wydawać by się mogło, zróżnicowanych posiłków, dziecko przybiera lub traci na wadze, albo ma alergię na jakieś produkty. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?


Kierunek - dietetyk

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta z dzieckiem u dietetyka. Bez względu na rodzaj problemu, dobór odpowiedniej diety i nauka dobrych nawyków żywieniowych może uchronić dziecko przed wieloma poważnymi chorobami w wieku dorosłym. Jednym z najczęściej spotykanych problemów u dzieci jest otyłość. Wynika ona przeważnie z niezdrowej diety, braku aktywności fizycznej lub ma podstawy genetyczne. Zbyt duża masa ciała w stosunku do wzrostu dziecka to także zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne w wieku dorosłym. Właściwa dieta, wprowadzona we wczesnym okresie życia może mieć duży wpływ na to, w jakim stanie będzie ciało i organizm człowieka w przyszłości.

Jak się przygotować do wizyty?

Dlatego też jeśli zauważysz, że dziecko ma zbyt małą lub zbyt dużą wagę jak na swój wiek, skorzystaj z pomocy dietetyka. Warto się do tej wizyty nieco przygotować. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie prowadzenia czegoś w rodzaju dziennika posiłków. Na tydzień lub dwa przed konsultacją zacznij zapisywać co, ile razy dziennie i w jakich ilościach spożywa dziecko. Co ważne, zapisuj też informacje o tym, jakie są upodobania kulinarne pozostałych członków rodziny. Warto też zrobić dziecku podstawowe badania krwi i moczu.
Specjalista zważy dziecko i wypyta o jego ulubione potrawy. Weź ze sobą także najważniejszą dokumentację zdrowotną dziecka. Na ich podstawie dietetyk ułoży dobrze zbilansowaną dietę zarówno dla dziecka, jak i pozostałych członków rodziny. Nie musisz się obawiać - dietetyk zawsze bierze pod uwagę preferencje smakowe i rozpisuje dietę tak, by była nie tylko odpowiednia zdrowotnie, ale i smaczna oraz łatwa w przygotowaniu.

Dziecko na diecie = rodzina na diecie

W przypadku, kiedy okaże się, że dziecko trzeba odchudzić, albo przez jakiś czas utrzymać jego wagę, i maluch przechodzi na dietę, w odchudzaniu dziecka bierze udział cała rodzina. Niedopuszczalnym jest, aby dziecko jadło swoje dietetyczne posiłki w towarzystwie rodziny, która zajada się fast foodem. Dziecko nie rozumie, że zmiana sposobu żywienia nie jest karą, a metodą dbania o jego zdrowie. Dlatego też maluch będący na diecie wymaga wsparcia każdego członka rodziny. Dzięki temu nauczy się powielać dobre wzorce i znacznie łatwiej będzie mu przestawić się na zupełnie inne, ale równie smaczne posiłki.
Dietetyk pomoże nie tylko w przypadku zaobserwowania nadwagi u dziecka. Konsultacja ze specjalistą jest też niezbędna w momencie, gdy okaże się, że dziecko ma jakąś nietolerancję lub waży zdecydowanie za mało. Nie bój się zmiany w sposobie żywienia dziecka. Dzięki temu zadbasz o zdrowie zarówno swojej pociechy, jak i reszty rodziny. W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie pracują świetnie wyspecjalizowani dietetycy, mający doświadczenie w leczeniu problemów żywieniowych dzieci. Tutaj uzyskasz najlepszą pomoc, która zaowocuje zdrowiem całej Twojej rodziny.

Dodaj komentarz

Anna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dietetyk dla dziecka to może być niepotrzebny stres. Super artykuł dla rodziców.

Ela
Dodano:
0
0

Bardzo pomocny artykuł. Większość rodziców obawia się jak dziecko zareaguje na wizytę u dietetyka.

Tadeusz
Dodano:
0
0

Dobry poradnik, już wiem jak przygotować siebie i dziecko.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Pokój dziecięcy dla kilkulatka powinien być przede...
porada: Jazda konna
Jazda konna jest nie tylko zdrowa fizycznie, ale również...
porada: Squash
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
Przydały mi się informacje z tego artykułu. Planuję...
Rehabilitacja jest ważnym elementem powrotu do pełnej...
Nawet nie wiedziałam kto to jest flebolog.
Wypracowanie zdrowego nawyku to rzecz trudna gdyż przekąski...
Bardzo pomocny artykuł. Większość rodziców obawia się...