Najlepsze Porady ZdrowieCzym zajmuje się ortodoncja?

Czym zajmuje się ortodoncja?

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodonta Rzeszów to nie tylko osoba, która zajmuje się dobieraniem aparatu ortodontycznego. To przede wszystkim lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce wad zgryzu, ich korygowaniu oraz leczeniu wad szczękowo-twarzowych. W ogólnym rozumieniu ortodoncja obejmuje głównie prostowanie krzywo rosnących zębów. Ortodonta zajmuje się ustalaniem przyczyn istniejących wad, dzięki czemu możliwe jest ich skuteczne wyeliminowanie.


Przyczyny wad ortodontycznych

Przyczyn wad ortodontycznych może być wiele. Mogą to być np złe nawyki z dzieciństwa (ssanie smoczków czy nieprawidłowe układanie języka) albo schorzenia natury laryngologicznej. Bez względu na przyczynę wad zgryzu, z pewnością warto zainwestować w pomoc dobrego ortodonty. Oprócz względów czysto estetycznych, o proste zęby należy zadbać także z kilku innych powodów. Stłoczone i nieprawidłowo ułożone zęby uniemożliwiają ich dokładne czyszczenie, a to z kolei przyczyni się do np. rozwoju próchnicy. Ponadto, wady zgryzu uniemożliwiają gryzienie i znacznie wpływają na ograniczenie ruchów żuchwy. Nieleczone wady zgryzu mogą również prowadzić do powstawania wad wymowy.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Podobnie jak w przypadku wizyty u stomatolog Rzeszów , pierwsze spotkanie z ortodontą może powodować niemały stres. Podczas tego spotkania lekarz oceni stan uzębienia, określi rodzaj wady i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wyleczenie ubytków oraz wszelkich innych chorób przyzębia. Tylko wtedy można bezpiecznie założyć odpowiedni aparat i rozpocząć leczenie wad zgryzu.
Do najczęściej spotykanych sposobów leczenia ortodontycznego należą leczenie przy pomocy aparatu ruchomego lub stałego. Aparat ruchomy zakładany jest albo tylko na noc, albo na kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei aparat stały to opcja wykorzystywana w przypadku dorosłych pacjentów. Istnieją różne rodzaje aparatów stałych - zakładane z przodu zębów oraz nowoczesne aparaty lingwalne, zakładane na wewnętrznej stronie zębów. To świetna opcja dla tych, którzy nie chcą, aby ich aparat był widoczny.

Piękny i zdrowy uśmiech

Bez względu na typ wady zgryzu, warto zdecydować się na jej usunięcie. Wszyscy wiemy, że piękny i równy uśmiech jest wizytówką człowieka. Ponadto, właściwie ustawione zęby umożliwiają prawidłowe gryzienie i przeżuwanie, a także wpływają na ogólny komfort życia.

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Dentysta Rzeszów to najczęściej wpisywana fraza w momencie...