08.02.2024

Czym zajmuje się ortodoncja?

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Ortodonta Rzeszów to nie tylko osoba, która zajmuje się dobieraniem aparatu ortodontycznego. To przede wszystkim lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce wad zgryzu, ich korygowaniu oraz leczeniu wad szczękowo-twarzowych. W ogólnym rozumieniu ortodoncja obejmuje głównie prostowanie krzywo rosnących zębów. Ortodonta zajmuje się ustalaniem przyczyn istniejących wad, dzięki czemu możliwe jest ich skuteczne wyeliminowanie.


Przyczyny wad ortodontycznych

Przyczyn wad ortodontycznych może być wiele. Mogą to być np złe nawyki z dzieciństwa (ssanie smoczków czy nieprawidłowe układanie języka) albo schorzenia natury laryngologicznej. Bez względu na przyczynę wad zgryzu, z pewnością warto zainwestować w pomoc dobrego ortodonty. Oprócz względów czysto estetycznych, o proste zęby należy zadbać także z kilku innych powodów. Stłoczone i nieprawidłowo ułożone zęby uniemożliwiają ich dokładne czyszczenie, a to z kolei przyczyni się do np. rozwoju próchnicy. Ponadto, wady zgryzu uniemożliwiają gryzienie i znacznie wpływają na ograniczenie ruchów żuchwy. Nieleczone wady zgryzu mogą również prowadzić do powstawania wad wymowy.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Podobnie jak w przypadku wizyty u stomatologa, pierwsze spotkanie z ortodontą może powodować niemały stres. Podczas tego spotkania lekarz oceni stan uzębienia, określi rodzaj wady i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wyleczenie ubytków oraz wszelkich innych chorób przyzębia. Tylko wtedy można bezpiecznie założyć odpowiedni aparat i rozpocząć leczenie wad zgryzu.
Do najczęściej spotykanych sposobów leczenia ortodontycznego należą leczenie przy pomocy aparatu ruchomego lub stałego. Aparat ruchomy zakładany jest albo tylko na noc, albo na kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei aparat stały to opcja wykorzystywana w przypadku dorosłych pacjentów. Istnieją różne rodzaje aparatów stałych - zakładane z przodu zębów oraz nowoczesne aparaty lingwalne, zakładane na wewnętrznej stronie zębów. To świetna opcja dla tych, którzy nie chcą, aby ich aparat był widoczny.

Piękny i zdrowy uśmiech

Bez względu na typ wady zgryzu, warto zdecydować się na jej usunięcie. Wszyscy wiemy, że piękny i równy uśmiech jest wizytówką człowieka. Ponadto, właściwie ustawione zęby umożliwiają prawidłowe gryzienie i przeżuwanie, a także wpływają na ogólny komfort życia.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dzięki decyzji o założeniu stałego aparatu ortodontycznego mam teraz piękne, równe zęby.
~Pati
08.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Leczenie ortodontyczne już po pól roku przyniosło mi efekty.
~Kamil
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności