Najlepsze Porady ZdrowieBóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Ból kręgosłupa może przyjść nagle i może mieć wiele przyczyn. To jedna z najczęściej występujących dolegliwości, które mogą zaatakować każdego, bez względu na płeć i wiek. Przyczyną bólu kręgosłupa jest prowadzenie niewłaściwego trybu życia (zbyt małej ilości aktywności fizycznej) lub powielanie złych nawyków, np. noszenie ciężkich toreb lub plecaków. Nie bez znaczenia jest także masa ciała oraz ułożenie podczas snu. Jakie są najczęstsze przyczyny dokuczliwego bólu kręgosłupa?


Niewłaściwa pozycja podczas siedzenia

Wielu z nas pracuje wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej, albo prowadzi raczej kanapowy tryb życia. Bardzo często w ogóle nie przywiązujemy uwagi do tego, na czym i w jaki sposób siedzimy. Przy wielogodzinnej pracy przy biurku bardzo łatwo nabawić się bólu kręgosłupa, dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji oraz zainwestowanie w wygodne siedzisko.

Dyskopatia

Dyskopatia Ostrowiec to efekt wypadnięcia bądź przesunięcia się zerwanego albo zmienionego chorobowo pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego jądra miażdżystego ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego. Skutkiem tego jest powstanie nacisku na nerwy kręgosłupa lędźwiowego. Dyskopatia objawia się w postaci nagłych bóli promieniujących do kończyn dolnych. Ból utrudnia dźwiganie oraz poruszanie się w pozycji wyprostowanej.

Wady postawy

Skolioza zalicza się do najczęściej występujących wad postawy. To boczne skrzywienie kręgosłupa, wynikające najczęściej z zaniedbania utrzymywania właściwej postawy ciała. Skolioza często też występuje u dzieci z okresie wzmożonego wzrostu. Wady postawy mogą być reż spowodowane noszeniem ciężkich toreb na jednym ramieniu.

Nadwaga

Nadmierna ilość masy ciała jest ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa. Badania wykazują dużą zależność miedzy otyłością z bólem lędźwiowej części kręgosłupa. W takich przypadkach środek ciężkości przesuwa się w stronę brzucha. W efekcie znacznie łatwiej o zmiany zwyrodnieniowe tkanek kręgosłupa.

Stres

Stres - słowo zawsze kojarzone z pracą czy problemami w życiu osobistym. Okazuje się, że w bardziej stresujących sytuacjach zdecydowanie mocniej i częściej spinają się mięśnie, co skutkuje zwężeniem i niedotlenieniem naczyń krwionośnych. Aby uniknąć poważnych zmian, warto zawczasu nauczyć się sprawdzonych technik relaksacyjnych bądź skorzystać z pomocy doświadczonego masażysty.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Dentysta Rzeszów to najczęściej wpisywana fraza w momencie...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...