Najlepsze Porady ZdrowieBóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Ból kręgosłupa może przyjść nagle i może mieć wiele przyczyn. To jedna z najczęściej występujących dolegliwości, które mogą zaatakować każdego, bez względu na płeć i wiek. Przyczyną bólu kręgosłupa jest prowadzenie niewłaściwego trybu życia (zbyt małej ilości aktywności fizycznej) lub powielanie złych nawyków, np. noszenie ciężkich toreb lub plecaków. Nie bez znaczenia jest także masa ciała oraz ułożenie podczas snu. Jakie są najczęstsze przyczyny dokuczliwego bólu kręgosłupa?


Niewłaściwa pozycja podczas siedzenia

Wielu z nas pracuje wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej, albo prowadzi raczej kanapowy tryb życia. Bardzo często w ogóle nie przywiązujemy uwagi do tego, na czym i w jaki sposób siedzimy. Przy wielogodzinnej pracy przy biurku bardzo łatwo nabawić się bólu kręgosłupa, dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji oraz zainwestowanie w wygodne siedzisko.

Dyskopatia

Dyskopatia Ostrowiec to efekt wypadnięcia bądź przesunięcia się zerwanego albo zmienionego chorobowo pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego jądra miażdżystego ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego. Skutkiem tego jest powstanie nacisku na nerwy kręgosłupa lędźwiowego. Dyskopatia objawia się w postaci nagłych bóli promieniujących do kończyn dolnych. Ból utrudnia dźwiganie oraz poruszanie się w pozycji wyprostowanej.

Wady postawy

Skolioza zalicza się do najczęściej występujących wad postawy. To boczne skrzywienie kręgosłupa, wynikające najczęściej z zaniedbania utrzymywania właściwej postawy ciała. Skolioza często też występuje u dzieci z okresie wzmożonego wzrostu. Wady postawy mogą być reż spowodowane noszeniem ciężkich toreb na jednym ramieniu.

Nadwaga

Nadmierna ilość masy ciała jest ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa. Badania wykazują dużą zależność miedzy otyłością z bólem lędźwiowej części kręgosłupa. W takich przypadkach środek ciężkości przesuwa się w stronę brzucha. W efekcie znacznie łatwiej o zmiany zwyrodnieniowe tkanek kręgosłupa.

Stres

Stres - słowo zawsze kojarzone z pracą czy problemami w życiu osobistym. Okazuje się, że w bardziej stresujących sytuacjach zdecydowanie mocniej i częściej spinają się mięśnie, co skutkuje zwężeniem i niedotlenieniem naczyń krwionośnych. Aby uniknąć poważnych zmian, warto zawczasu nauczyć się sprawdzonych technik relaksacyjnych bądź skorzystać z pomocy doświadczonego masażysty.

Dodaj komentarz

Ewka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dyskopatia to choroba, z którą zmaga się moja mama. Okropna dolegliwość.

Sara
Dodano:
0
0

Nadwaga w moim przypadku wpływała na bóle kręgosłupa.

Klaudia
Dodano:
0
0

Wielu z nas nie zwraca na to uwagę jedni uważają ze są jeszcze młodzi inni że ten problem ich nie dotyczy a z biegiem lat kręgosłup w końcu zacznie nas boleć.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
Kobiety w ciąży nie mogą skorzystać z tego zabiegu.
Mój syn miał leczoną wadę zgryzu przez 2 lata, teraz...
Super jest ta gra w squasha. Mój syn pokazał mi tę grę.
Dziecko po raz pierwszy powinno trafić na profesjonalistę z...