Najlepsze Porady WypoczynekCo wchodzi w skład ceny biletu ?

Co wchodzi w skład ceny biletu ?

Co wchodzi w skład ceny biletu ?

Podróżując samolotem często zadajemy sobie dwa pytania – kiedy dolecimy na miejsce, np. do hotelu w Solinie ? i dlaczego bilety do Wietnamu nie kosztują mniej ? Odpowiedź na pierwsze pytanie w dużym stopniu zależy od pilota i warunków atmosferycznych, drugie zaś wymaga znajomości wszystkich składowych ceny biletu. I tak, na ostateczną kwotę płaconą za możliwość wejścia na pokład samolotu składa się taryfa przewoźnika, opłaty lotniskowe, podatki rządowe, opłaty agencyjne. 


Na żadną z nich nie mamy niestety absolutnie żadnego wpływu. Taryfa przewoźnika to ustalana odgórnie przez niego kwota, na jaką skalkulował opłacalność uruchamiania danego połączenia – zbyt niska nie pokryje wszystkich kosztów, zbyt wysoka nie przyciągnie zainteresowania. To praktycznie jedyna część, na którą ma wpływ przewoźnik. Nie ma na przykład na to, ile pieniędzy zażyczą sobie lotniska za korzystanie z ich płyty, terminala i usług załogi (czyli ogólnie całej infrastruktury), państwa za korzystanie z ich przestrzeni powietrznej lub agenci za zarezerwowanie biletu. Mówimy tu oczywiście o standardowych przewoźnikach.

W przypadku wyboru taniego, do ceny biletu zostanie doliczona zapewne opłata transakcyjna (za płatność kartą kredytową lub przelewem), lub ta za umożliwienie przewiezienia bagażu rejestrowanego. W zasadzie tylko jednej opłaty możemy bezproblemowo uniknąć – tej naliczanej za odprawę na lotnisku, a to poprzez zarejestrowanie biletu przez Internet. Pamiętać musimy jeszcze, że cena biletu nie może ulec zmianie dopiero w momencie jego wystawienia – jeśli więc wykupiliśmy go, a nie został on jeszcze wystawiony, możemy zostać nieprzyjemnie zaskoczeni. Dlatego też najlepiej kupować bilety lotnicze za pośrednictwem karty kredytowej – wtedy to jest on wystawiany niemal natychmiastowo.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Porządne biurko to podstawa! Nie spotkałem się dotąd z...
Im starsze dziecko tym ten wybór łatwiejszy, przy montażu...
Ciekawy artykuł, jesteśmy na etapie zmiany mebli z których...
Zawsze przykładam dużą uwagę do tego jak ma wyglądać...
Szkoda, że żadna szkoła w mojej okolicy nie organizuje dla...
Najlepiej poczytać opinie o danym hotelu na różnych...
Poszukujesz w pełni komfortowej formy zakwaterowania w...
porada: Strój w góry
Oj buty w góry to ważna sprawa. Szlaki będziemy pokonywać...