Najlepsze Porady UrodaTradycyjne stroje ludowe

Tradycyjne stroje ludowe

Tradycyjne stroje ludowe

Przeglądając książki o tematyce związanej z polską kulturą możemy natknąć się ilustracje pięknych strojów i ubiorów ludzi z dawno już minionych lat. Strój ludowy jest elementem dziedzictwa i pewnej tradycji, która może skłaniać do refleksji nad historią i minioną przeszłością. Stroje ludowe odchodzą już do historii jednak mimo tego, są to jedne z najbardziej efektownych elementów kultury i tradycji polskiej wsi.


Strój ludowy był nie tylko ubiorem na święta czy inne ważne okazje bo tylko na takie był zakładany, ale stanowił odbicie lokalnych gustów i upodobań. Można powiedzieć, że podkreślał rangę tych  uroczystości zawiązane z corocznym kalendarzem  obrzędowym. Pełnił również wiele istotnych ze społecznego punktu widzenia funkcji, które świadczyły o przynależności do pewnej grupy społecznej, statusie materialnym oraz o historii i tradycji danego regionu.

Strój ludowy podkreślał również ważne osobiste uroczystości związane z wydarzeniami w życiu mieszkańców wsi jak np. ślub. W obecnych czasach zauważamy zainteresowanie tradycją ludową. Popularne staje się odwołanie do wsi (na przykład modne są robocze filcowe gumowce), przeszłości i dziedzictwa kulturowego. Takim odwołaniem do tradycji jest strój ludowy, który obecnie zresztą zauważalnie zaczyna pełnić nową funkcję stając się symbolem i wizytówką danego regionu.

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Uroda to jedna z najszerzej rozwijających się branży, w...