Najlepsze Porady UrodaTradycyjne stroje ludowe

Tradycyjne stroje ludowe

Tradycyjne stroje ludowe

Przeglądając książki o tematyce związanej z polską kulturą możemy natknąć się ilustracje pięknych strojów i ubiorów ludzi z dawno już minionych lat. Strój ludowy jest elementem dziedzictwa i pewnej tradycji, która może skłaniać do refleksji nad historią i minioną przeszłością. Stroje ludowe odchodzą już do historii jednak mimo tego, są to jedne z najbardziej efektownych elementów kultury i tradycji polskiej wsi.


Strój ludowy był nie tylko ubiorem na święta czy inne ważne okazje bo tylko na takie był zakładany, ale stanowił odbicie lokalnych gustów i upodobań. Można powiedzieć, że podkreślał rangę tych  uroczystości zawiązane z corocznym kalendarzem  obrzędowym. Pełnił również wiele istotnych ze społecznego punktu widzenia funkcji, które świadczyły o przynależności do pewnej grupy społecznej, statusie materialnym oraz o historii i tradycji danego regionu.

Strój ludowy podkreślał również ważne osobiste uroczystości związane z wydarzeniami w życiu mieszkańców wsi jak np. ślub. W obecnych czasach zauważamy zainteresowanie tradycją ludową. Popularne staje się odwołanie do wsi (na przykład modne są robocze filcowe gumowce), przeszłości i dziedzictwa kulturowego. Takim odwołaniem do tradycji jest strój ludowy, który obecnie zresztą zauważalnie zaczyna pełnić nową funkcję stając się symbolem i wizytówką danego regionu.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Uroda to jedna z najszerzej rozwijających się branży, w...
Poszukując sposobu ma udane wakacje bardzo często zapominamy...
Systemem leczenia manualnego jest osteopatia. Terapia znana i...
Może nie zdajemy sobie sprawy, że meble biurowe i...
Uroda to jedna z najszerzej rozwijających się branży, w...