Najlepsze Porady UrodaCo region, to inne stroje ludowe Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Co region, to inne stroje ludowe

Co region, to inne stroje ludowe

Nieodzownym elementem polskości, oprócz godła, hymnu, czy biało-czerwonej flagi, jest bardziej znany pod względem kulturowym, aniżeli historycznym, aspekt- stroje ludowe. Były one wyznacznikiem indywidualności danego społeczeństwa.

 

Nie koniecznie rozprzestrzeniały się na skalę państwową, jednak wyrobiły sobie wiele odpowiedników, uzależnionych od regionu, historii, czy rodzaju gospodarki panującej na danym obszarze. Góralskie stroje ludowe w tym suknie ślubne cechowało kwieciste wzornictwo, połączone z kultywowaniem całej palety kolorów. Mężczyźni z Kaszub nosili, jakże popularne, buty z cholewką, a głowy ich zdobiła filcowa czapka, koloru najczęściej czarnego.


Najbardziej znany w obecnych czasach jest ubiór krakowski. Stroje ludowe z owego obszaru małopolski charakteryzowały się płóciennymi spodniami, różniącym się kolorami kaftanem, oraz kolorowymi frędzlami zawieszanymi u pasa osobnika płci męskiej.

 

Nie należy również zapomnieć, o typowej rogatej czapce z pawim piórkiem. Jako iż krakowska część społeczeństwa brała udział w insurekcji kościuszkowskiej, stroje ludowe służyły im przede wszystkim jako mundury wojskowe, które mogli wykorzystać na froncie. Kaszubskie stroje ludowe, to przede wszystkim  samodzielne koszule, na które były zakładane kamizele.

Dodaj komentarz

Sabina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Stroje regionalne przypominają mi skąd pochodzę.

Iza999
Dodano:
0
0

Gdy myłam mała to nienawidziłam być ubierana w ten strój... Teraz żałuję mojego zachowania i chciałabym w takiej pięknej spódnicy chodzić w dni odświętne, chyba sobie kupię.

Domcia
Dodano:
0
0

To przykre, że polskie stroje ludowe są już zakładane tylko przez dzieci na występy raz do roku, albo nawet wcale. Mam nadzieje, że kiedyś jeszcze wróci na nie moda.

Natalia
Dodano:
0
0

Uwielbiam stroje ludowe, różnią się one tak małymi szczegółami, są takie kolorowe i piękne.... Szkoda, że teraz na święta nie ubieramy się już w nie. Cudownie by to mogło wyglądać.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Bardzo podobają mi się samochody po takich modyfikacjach....
Ta maszyna baby-maxdrop jest naprawdę warta uwagi, ciekawy...
Zaciekawił mnie ten artykuł.
Sklep Italia Style ma świetną jakość stelaży.
Ja miałam zabiegi drenażu limfatycznego, ciekawe...
Minimalizm to dobre rozwiązanie.
Drenaż limfatyczny jest tak bardzo polecany, a mi brakuje...
Polecam taki zabieg... Kilka lat temu zrobiłam sobie motylka...