Najlepsze Porady UrodaCo region, to inne stroje ludowe

Co region, to inne stroje ludowe

Co region, to inne stroje ludowe

Nieodzownym elementem polskości, oprócz godła, hymnu, czy biało-czerwonej flagi, jest bardziej znany pod względem kulturowym, aniżeli historycznym, aspekt- stroje ludowe. Były one wyznacznikiem indywidualności danego społeczeństwa.

 

Nie koniecznie rozprzestrzeniały się na skalę państwową, jednak wyrobiły sobie wiele odpowiedników, uzależnionych od regionu, historii, czy rodzaju gospodarki panującej na danym obszarze. Góralskie stroje ludowe w tym suknie ślubne cechowało kwieciste wzornictwo, połączone z kultywowaniem całej palety kolorów. Mężczyźni z Kaszub nosili, jakże popularne, buty z cholewką, a głowy ich zdobiła filcowa czapka, koloru najczęściej czarnego.


Najbardziej znany w obecnych czasach jest ubiór krakowski. Stroje ludowe z owego obszaru małopolski charakteryzowały się płóciennymi spodniami, różniącym się kolorami kaftanem, oraz kolorowymi frędzlami zawieszanymi u pasa osobnika płci męskiej.

 

Nie należy również zapomnieć, o typowej rogatej czapce z pawim piórkiem. Jako iż krakowska część społeczeństwa brała udział w insurekcji kościuszkowskiej, stroje ludowe służyły im przede wszystkim jako mundury wojskowe, które mogli wykorzystać na froncie. Kaszubskie stroje ludowe, to przede wszystkim  samodzielne koszule, na które były zakładane kamizele.

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Potrzebujesz znaleźć odpowiednią firmę sprzątającą,...
Inwestycje to część naszego życia. Każdy w pewnym jego...
porada: Radawa
Przykładem miejsca, które jest typową atrakcją...
porada: Radawa
Agroturystyka to dziś jedna z najmodniejszych gałęzi...
Uroda to jedna z najszerzej rozwijających się branży, w...