Najlepsze Porady TechnologieWyrzynarka Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Wyrzynarka

Wyrzynarka

Jednym z podstawowych narzędzi potrzebnych każdemu stolarzowi jest wyrzynarka. Za jej pomocą można ciąć nie tylko drewno, ale również tworzywa sztuczne nie metale nie charakteryzujące się wyjątkową twardością. Do cięć prostych lepiej sprawdza się piła tarczowa. Nie wytniemy jednak nią łuków i nieregularnych otworów. Wyrzynarką zaś tak. Wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru brzeszczota.


w zestawie taniej

Użytkujący je od czasu do czasu zapewne kupują je pojedynczo, w zależności od zapotrzebowania. Profesjonaliści wolą nabywać je w zestawach - są wtedy relatywnie tańsze, co jest bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Do cięcia drewna pełnego, wszelkiego rodzaju sklejek, PCV i dykt stosuje się brzeszczoty wykonane ze stali chromowanadowej i szybkotnącej HSS. Drugi typ stali (wraz z węglikową) wykorzystuje się też do wykonania ostrzy przeznaczonych do cięcia stali, miedzi, aluminium i cynku - jest ona twardsza, ale również bardziej krucha i narażona na uszkodzenia. 

cięcie różnych materiałów

Chcąc wyciąć otwór w glazurze należy posłużyć się brzeszczotem ze spieku węglikowego. Jest on powszechnie stosowany w przemyśle do wytwarzania narzędzi skrawających, matryc ciągowych, czyli elementów szczególnie narażonych na zużycie. Sprawdza się tam jego wyjątkowa twardość i wytrzymałość. Cechy te nie są konieczne przy cięciu kartony, płyt styropianowych i korka - przy nich wystarczy zastosować jedynie oszlifowane ostrza (gładkie bądź faliste). Nie postrzępią one materiału, dając gładkie i równe cięcie. Jest to szczególnie ważne, jeśli tniemy ze strony dekoracyjnej - nie dopuszcza ona tylu błędów, co strona nie pokryta okleiną.

 

Dodaj komentarz

Kazik
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Taka wyrzynarka to super sprzęt, jest bezpieczna i bardzo precyzyjna.

Amadeusz
Dodano:
0
0

Wyrzynarka to świetna maszyna, nie jestem stolarzem, a czas od czasu używam.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Pokój dziecięcy dla kilkulatka powinien być przede...
porada: Jazda konna
Jazda konna jest nie tylko zdrowa fizycznie, ale również...
porada: Squash
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
Przydały mi się informacje z tego artykułu. Planuję...
Takie meble nadają się do kuchni ale w restauracji lub...
Tuning optyczny robi świetną robotę! Zmiana wizualna...
Bardzo dobrze prowadzi się tutaj webinary.
porada: Płyty meblowe
Płyty meblowe są o wiele wygodniejsze, przede wszystkich...