Najlepsze Porady TechnologieTesty fotelików samochodowych

Testy fotelików samochodowych

Testy fotelików samochodowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików samochodowych, jednak nie każdy z nich przetestowany został pod kątem bezpieczeństwa. Dla wielu rodziców testy są decydującą kwestią przy wyborze fotelika. Dzięki temu nie muszą się martwić czy taki fotelik będzie w stanie utrzymać dziecko podczas kolizji, ani czy zapewni on odpowiednią ochronę w przypadku zderzeń bocznych. Najpopularniejsze wśród tego typu badań są testy ADAC, które uznawane są najbardziej wiarygodne i prestiżowe.


ADAC jest niemiecką niezależną organizacją, która od lat testuje foteliki wypuszczane na rynek pod kątem bezpieczeństwa. Są one badane w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem specjalnego sprzętu i urządzeń do pomiaru. Jednym z najważniejszych elementów tego badania są crash testy, czyli specjalne symulacje wykonywane przy pomocy pojazdu lub specjalnego szkieletu imitującego prawdziwy samochód. Podczas testów wykorzystuje się również manekiny, przypominające wzrostem i wagą dziecko. Są to specjalne manekiny przygotowane do celów badawczych, które posiadają czujniki pomiarowe. Swoją budową manekiny również nawiązują do wyglądu dziecka, na poszczególnych etapach rozwoju - od noworodka, aż po nastolatka. Testy zderzeniowe polegają na symulacji zderzeń czołowych i bocznych z odpowiednią prędkością. Dzięki czujnikom rozmieszczonym gęsto w konstrukcji manekinów, można otrzymać szczegółowe informacje na temat tego, co dzieje się z dzieckiem podczas kolizji.

Oprócz crash testów odbywają się również testy statyczne, które polegają na sprawdzeniu obsługi fotelika oraz stopnia prawdopodobieństwa niewłaściwego zapięcia fotelika. Pod uwagę jest brana także ergonomia użytkowania oraz łatwość utrzymania tapicerki w czystości. Podczas testów bierze się także pod lupę materiały, z których wykonany został fotelik sprawdzając, czy nie są obecne w nich szkodliwe substancje, które mogłyby zagrażać zdrowiu dziecka. Na podstawie wszystkich informacji wyciągana jest końcowa ocena, której największą część stanowi poziom bezpieczeństwa danego fotelika, a dalszej kolejności obsługa i ergonomia. Jeśli pozostałe z parametrów wykraczają poza normę to również mogą wpłynąć na końcową notę.

Więcej informacji o testach fotelików samochodowych dostępnych jest w serwisie www.ranking-foteliki.pl

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...