Najlepsze Porady TechnologieHomologacja wg ECE R44-03 i ECE R44-04 - co oznacza? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Homologacja wg ECE R44-03 i ECE R44-04 - co oznacza?

Homologacja wg ECE R44-03 i ECE R44-04 - co oznacza?

Na fotelikach samochodowych można często napotkać pomarańczowe nalepki z oznaczeniami ECE R44-03 lub ECE R44-04. Rodzice niezaznajomieni z tematem nie zdają sobie jednak sprawy z tego co się pod nimi kryje. Duża część osób uznaje je za wyznacznik bezpieczeństwa. Tymczasem homologacja dotyczy czegoś zupełnie innego. Określa ona minimalne wymogi techniczne, jakie ma spełniać fotelik. Innymi słowy - posiada ją każdy model dostępny w sprzedaży.


Co daje posiadanie homologacji?

Aktualnie obowiązującymi normami, które dopuszczają sprzedaż i użytkowanie fotelików są dwa dokumenty: ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Ten pierwszy ma już swoje lata, ponieważ opracowany został w 2001 roku. Standardy w nim określone znacznie odbiegają więc od aktualnych osiągnięć technologicznych. Norma ECE R44-04 jest młodsza, jednak wciąż definiuje tylko minimalne wymagania jakie są stawiane fotelikom. Posiadanie pomarańczowej nalepki nie oznacza wcale że fotelik jest bezpieczny. Ma ją każdy fotelik, zarówno taki ze specjalistycznego sklepu, jak i ten z promocji w markecie. Należy więc z dystansem traktować producentów lub sprzedawców, którzy twierdzą, że jest to wybitny powód do dumy. To, czy dany fotelik jest bezpieczny i warto z niego korzystać można stwierdzić na podstawie testów zderzeniowych, na przykład ADAC czy OEAMTC.

Uwaga na normy nieaktualne

Pomimo, że certyfikaty homologacyjne, nie dają żadnej przewagi fotelikom to jednak warto sprawdzać czy fotelik posiada aktualne oznaczenie. Na rynku w zasadzie nie ma już dostępnych fotelików z normami R44-01 lub R44-02. Czasem można jednak na nie natrafić, choćby kupując egzemplarz z drugiej ręki (co nie jest dobrym pomysłem). Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z takich fotelików nie jest zgodne z prawem.

Dodaj komentarz

Dominik
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Uświadomiłem sobie w końcu czym jest homologacja. Dzięki za świetny artykuł.

Marcin
Dodano:
0
0

Zawsze zastanawiałem się co oznaczają te liczby i cyfry teraz już wie, bardzo ciekawy artykuł.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Pokój dziecięcy dla kilkulatka powinien być przede...
porada: Jazda konna
Jazda konna jest nie tylko zdrowa fizycznie, ale również...
porada: Squash
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
Przydały mi się informacje z tego artykułu. Planuję...
Mi się bardzo podobają lodówki w zabudowie, wyglądają jak...
Meblarstwo tworzy teraz świetne jakościowo produkty.
Jak dla mnie tuningowanie auta jest zbędne... Mi by się...
Najlepsze piece obrotowe oferuje firma hasborg. Posiadam takie...