Folia

Folia

Folia towarzyszy nam na każdym kroku. Spotkamy ją w biurze i w kuchni. Mamy ją w supermarkecie i w drukarni. Co ważniejsze, reklamówka, w którą pani na straganie pakowała nam ziemniaki ponad 10 lat temu, nadal gdzieś tam istnieje. Leży na jednym z wielkich wysypisk, łopocze na wietrze, wplątana w gałęzie drzew jakiegoś lasu na Madagaskarze, albo próbuje zostać (niestety bez skutku) przetworzona na czynniki pierwsze przez mikroorganizmy w ziemi. W każdym bądź razie, nasza folia po zakupach jeszcze istnieje i tak będzie przez następne kilkanaście dziesiątków lat.


Co sprawia, że nasza folia jest tak mało przyjazna dla natury podobnie jak meble wykonane z kartonu? Zacznijmy od tego, że folia produkowana jest z metalu nieżeliwnego (folia aluminiowa i cynowa) lub z tworzyw sztucznych, z jakich wyrabia popularne opakowania. W skład tych ostatnich wchodzą takie związki chemiczne i ich pochodne, jak polietylen,  polipropylen, kopolimer etylenu (łączony z octanem winylu, alkoholem winylowym lub kwasem metakrylowym), czy fluoropolimery, które wykorzystuje się do wyrobu na przykład dachów stacji kolejowych i stadionów.

 

Takim chemicznym koktajlem zawijamy też kanapki do pracy. Aby być jednak sprawiedliwym, folia ma też swoje zalety. Na przykład folia spożywcza lub aluminiowa – możemy zapakować i przechowywać w niej produkty żywnościowe, które dzięki temu dłużej zachowają swoją świeżość, zapach i smak, a także nam zbyt prędko nie powysychają. Folia aluminiowa przyda nam się w sezonie grillowy, zawiniemy w nią kawałek mięsa, rybę, czy warzywa i już możemy wkładać je na ruszt. Na podłożu z folii możemy także drukować plansze do wyświetlania za pomocą epidiaskopie. Folia przyda nam się także wtedy, Gdy będziemy musieli zabezpieczyć ważne dokumenty, czyli je zafoliować.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Ja uwielbiam mieszkać w centrum, zawsze coś się dzieje, a...
Dokładnie tak, przed założeniem konta należy sprawdzić...
Dla mnie inwestycja w mieszkanie to najlepsza inwestycja, gdy...
porada: Własna firma
Co raz więcej firm chce zatrudniać innych pracowników,...
Bardzo przydatny system w przedsiębiorstwach. Oprogramowanie...
Folia to idealne opakowanie na żywność. Dobrze izoluje,...
W piekarni posiadam taki sprzęt. Działa dobrze, solidnie...
Super artykuł