Najlepsze Porady TechnologieFolia Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Folia

Folia

Folia towarzyszy nam na każdym kroku. Spotkamy ją w biurze i w kuchni. Mamy ją w supermarkecie i w drukarni. Co ważniejsze, reklamówka, w którą pani na straganie pakowała nam ziemniaki ponad 10 lat temu, nadal gdzieś tam istnieje. Leży na jednym z wielkich wysypisk, łopocze na wietrze, wplątana w gałęzie drzew jakiegoś lasu na Madagaskarze, albo próbuje zostać (niestety bez skutku) przetworzona na czynniki pierwsze przez mikroorganizmy w ziemi. W każdym bądź razie, nasza folia po zakupach jeszcze istnieje i tak będzie przez następne kilkanaście dziesiątków lat.


Co sprawia, że nasza folia jest tak mało przyjazna dla natury podobnie jak meble wykonane z kartonu? Zacznijmy od tego, że folia produkowana jest z metalu nieżeliwnego (folia aluminiowa i cynowa) lub z tworzyw sztucznych, z jakich wyrabia popularne opakowania. W skład tych ostatnich wchodzą takie związki chemiczne i ich pochodne, jak polietylen,  polipropylen, kopolimer etylenu (łączony z octanem winylu, alkoholem winylowym lub kwasem metakrylowym), czy fluoropolimery, które wykorzystuje się do wyrobu na przykład dachów stacji kolejowych i stadionów.

 

Takim chemicznym koktajlem zawijamy też kanapki do pracy. Aby być jednak sprawiedliwym, folia ma też swoje zalety. Na przykład folia spożywcza lub aluminiowa – możemy zapakować i przechowywać w niej produkty żywnościowe, które dzięki temu dłużej zachowają swoją świeżość, zapach i smak, a także nam zbyt prędko nie powysychają. Folia aluminiowa przyda nam się w sezonie grillowy, zawiniemy w nią kawałek mięsa, rybę, czy warzywa i już możemy wkładać je na ruszt. Na podłożu z folii możemy także drukować plansze do wyświetlania za pomocą epidiaskopie. Folia przyda nam się także wtedy, Gdy będziemy musieli zabezpieczyć ważne dokumenty, czyli je zafoliować.

Dodaj komentarz

Izabela
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Do poprzedniego komentarza. takie ustawy już dawno weszły i nikt się do nich nie stosuje. Nadal są sprzedawane worki foliowe, tyle, że trochę drożej. Niektóre sklepy odzieżowe nadal dają je za darmo... Okropne

Zuza
Dodano:
0
0

Foliowa torebka została wynaleziona po to aby zredukować wycinkę drzew i stworzyć wytrzymalszy materiał niż worki papierowe.. Jednak człowiek nie umie z niej korzystać rozsądnie... Nawet te dobre, nierozerwane wyrzuca i kupuje nowe. Powinny wejść ustawy radykalnie zmniejszające ilość toreb foliowych.

Michalina
Dodano:
0
0

Nie lubię używać foli pod żadną postacią... Wolę ekologiczne rozwiązania.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Pokój dziecięcy dla kilkulatka powinien być przede...
porada: Jazda konna
Jazda konna jest nie tylko zdrowa fizycznie, ale również...
porada: Squash
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
Przydały mi się informacje z tego artykułu. Planuję...
porada: Wyrzynarka
Wyrzynarka to świetna maszyna, nie jestem stolarzem, a czas...
W oknach najważniejsza jest właśnie szczelność, ona...
Opakowania foliowe są najlepsze do zabezpieczania produktów...
Uświadomiłem sobie w końcu czym jest homologacja. Dzięki...