Najlepsze Porady TechnologieCo warto wiedzieć przed zakupem nagrobka? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Co warto wiedzieć przed zakupem nagrobka?

Co warto wiedzieć przed zakupem nagrobka?

Wybór nagrobka to zakup na lata. Mimo że nawet wśród nagrobków można zaobserwować mody i trendy, warto jednak zdecydować się na pomnik ponadczasowy, wykonany z najwyższej jakości materiałów.
Rozróżnić możemy groby ziemne, w których trumna chowana jest wprost do ziemi, oraz groby murowane w postaci piwnic czy grobowców. To, w jakiej formie będzie nagrobek na danym cmentarzu zależy w dużej mierze od zarządcy lub krewnych osób spoczywających wokół. W ten sposób uda się zachować pewną ustaloną estetykę przestrzeni i spójność z otoczeniem.
Z czego tworzy się nagrobki?

Firmy i zakłady kamieniarskie oferują nagrobki i grobowce Rzeszów wykonane z wielu surowców. Najczęściej spotykanymi są w naszym kraju nagrobki z granitu i piaskowca. Nieco rzadziej decydujemy się na lastryko lub marmur, który niezbyt dobrze sprawdza się w naszej szerokości geograficznej. W naszym klimacie idealnie sprawdza się granit, który jest trwały, a przy tym występuje w wielu pięknych kolorach. Warto mieć na uwadze, że nagrobki są nieustannie poddawane oddziaływaniu czynników atmosferycznych, a także substancji wydzielanych przez rośliny czy zwierzęta. Jedne z kamieni będą na nie bardziej podatne, a inne mniej. Niestety nie ma kamieni idealnych pod tym względem.
Dzięki rozwojowi technologii oraz kreatywności twórców, firmy specjalizujące się w produkcji nagrobków z kamienia oferują nam wiele wzorów i form pomników. Mimo iż przy tworzeniu designu grobów nie ma granic, warto wybrać wzór klasyczny i ponadczasowy. Taki, który doskonale będzie się prezentował przez cały rok i z dowolnymi dodatkami w postaci zniczy czy kwiatów. Konsultując się z zakładem kamieniarskim warto zapytać, czy istnieje możliwość wykonania nagrobka w całości na zamówienie, czy firma posada gotowy katalog wyrobów, albo czy można połączyć kilka odrębnych projektów w jeden.

Zadbaj o fundament

W przypadku, gdy grobowiec jest wymurowany, wówczas nagrobek umieszczany jest na fundamencie wokół grobowca lub bezpośrednio na grobowcu. W przypadku fundamentu wokół grobowca, albo gdy ściana grobowca ma 10-15 cm grubości, nagrobek musi mieć nieco większy wymiar. Dobra informacja jest za to taka, że przy następnym pochówku nie będzie konieczności rozbierania całego nagrobka i wystarczy jedynie zdjęcie płyty górnej.
Jeśli zdecydujesz się na opcję nagrobka na grobowcu, nie musisz myśleć o tworzeniu dodatkowego fundamentu. Wtedy podstawa nagrobka równa się wielkości murowanego grobowca-piwnicy. Tego typu rozwiązanie to jednak więcej zachodu z kolejnym pochówkiem. W takim przypadku konieczne jest rozebranie nagrobka przed pogrzebem i ponowne zamontowanie po.
W grobach ziemnych nagrobek osadza się na, specjalnie do tego przygotowywanych, zbrojonych płytach żelbetowych. Trzeba mieć na uwadze, że nie jesteśmy w stanie określić co i kiedy wydarzy się w ziemi bezpośrednio pod nagrobkiem. Dlatego też nigdy nie ma pewności, że z czasem nagrobek nie przechyli się na bok. Aby zapobiec uszkodzeniom, warto zawczasu rozważyć rozwiązania, dzięki którym uda się bez uszczerbku na pomniku odpowiednio go wypoziomować. W tym celu stosuje się ramę żelbetową, osadzoną na belkach żelbetowych. Wówczas fundament bazuje na gruncie nie będącym miejscem kopania.

Jaki nekrolog wybrać?

Aby dopełnić całości nagrobka, należy wybrać odpowiedni nekrolog. Istnieje kilka rodzajów nekrologów, wykonywanych na różne sposoby. Jest to piaskowanie, czyli grawerowanie liter w kamieniu; kucie liter w kamieniu oraz nakładanie liter ze stali nierdzewnej lub brązu. Najbardziej ekonomiczną metodą jest piaskowanie. Do grawerowania wykorzystuje się strumień piasku lub węglika krzemu pod ciśnieniem.
Tak powstałe litery można zostawić w oryginalnym stanie, albo pozłocić czy pomalować, aby były lepiej widoczne. W przypadku, gdy nagrobek ma jasny kolor, niepomalowane litery są znacznie mniej widoczne. Wówczas koniecznością jest ich malowanie. Litery nakładane na tablicę jest droższe, ale też trwalsze i zapewnia dobrą czytelność nagrobka.
Ostatnim etapem wybierania designu nagrobka jest dobór odpowiednich dodatków, np. krzyży. aplikacji, zdjęć czy stałych wazonów i lampionów. One nadają pomnikowi odpowiedniego charakteru i tworzą piękną przestrzeń upamiętniającą zmarłą osobę.
Organizacja pogrzebu zawsze wiąże się ze stresem i dużymi wydatkami. Decydując się na wybór odpowiedniego nagrobka nie warto dokonywać zakupu pod wpływem impulsu. Lepiej dwa razy się zastanowić i wybrać solidny nagrobek niż później ponosić dodatkowe koszty związane z naprawami lub wymianą poszczególnych elementów.

Dodaj komentarz

Krystyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Pomocny artykuł. Mimo, że jeszcze nie myślę o śmierci nigdy nie wiadomo kiedy ona nadejdzie. Lepiej pomyśleć o nagrobku wcześniej.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Bardzo dobry zabieg poprawiający stan skóry twarzy. Efekty...
Toskania jest jednym z najbardziej obleganych kierunków...
Kuchnia grecka jest wyśmienita. Spożywanie warzyw i owoców...
Planując kupić zmywarkę do lokalu gastronomicznego nie...
Te sklejki to naprawdę świetny materiał. Nie tylko są...
Piece konwekcyjno - parowe to bardzo zaawansowane...
porada: Drzwi drewniane
Ogromne dębowe drzwi wejściowe prezentują się lepiej niż...
Już dawno temu słyszałem o sklejce elastycznej ale dopiero...