Najlepsze Porady RodzinaRzecznik Praw Obywatelskich Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich to jednoosobowy organ powołany właśnie po to, by stać na straży praw każdego obywatela państwa. Jest to osoba doskonale znająca przepisy prawa oraz przyglądająca się postępowaniu wobec osób i ich traktowaniu przez organy czy innych ludzi. Do RPO można zgłosić się w każdej chwili, jeśli odczuwamy, że nasze prawa zostały złamane lub ktoś narusza ustalone w prawie wolności, które nas dotyczą.


na straży praw człowieka i obywatela

Rzecznik Praw Obywatelskich współdziała z Biurem RPO oraz jego zastępcami. Stoi on na straży praw człowieka i obywatela, kontroluje i podejmuje stosowne czynności kiedy stwierdzi, że działania lub zaniechanie działania nastąpiło naruszenie praw człowieka czy zasad sprawiedliwości społecznej. RPO może podjąć działania w przypadku, kiedy zostały wykorzystane inne możliwości dochodzenia swoich praw, a rzeczywiście doszło do ich naruszenia. Może on również kierować tzw.: wystąpienia problemowe, wnioski o stwierdzenie niezgodności aktów prawnych z Konstytucją czy innymi obowiązującymi aktami prawnymi, skargi kasacyjne od prawomocnych orzeczeń sądu czy też pytania prawne do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Co roku przedstawia on raport ze swojej działalności oraz przestrzegania praw człowieka w Polsce. W biurze RPO można szukać porady oraz przedstawiać swoje problemy związane z naruszaniem praw człowieka. Można wybrać się do niego osobiście lub uzyskać pomoc przez telefon.

Dodaj komentarz

Bogdan
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Rzecznik Praw Obywatelskich w dzisiejszych czasach jest jednym z najważniejszych urzędników.

K.
Dodano:
0
0

Rzecznik Praw Obywatelskich to dobra instytucja, korzystałem z ich pomocy raz w trudnej sytuacji, gdzie moje prawo zostało naruszone i otrzymałem odpowiednią pomoc.

Michał
Dodano:
0
0

Powinniśmy być lepiej edukowani, jeżeli chodzi o naruszanie naszych praw... Zwłaszcza tych w pracy... Mnóstwo osób na co dzień spotyka się z mobbingiem jednak nic z tym nie robi w strachu przed utratą pracy... Najgorzej jest, gdy przełożony jest nie do ruszenia.. Wtedy na prawdę ciężko jest cokolwiek zdziałać..

Paulina.T
Dodano:
0
0

Moi znajomi nie mają pojęcia gdzie się zwrócić z pomocą, gdy mają różne przykre sytuacje życiowe, gdzie ich prawa są naruszane... Może nie wiedzą gdzie lub po prostu nie chce im się działać... Nie taka powinna być postawa.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Nowy rok to walka o lepszą sylwetkę, zabiegi modelujące...
Polecam morsowanie, szczególnie dla osób z problemami żylnymi.
Laserowe zamykanie naczynek to coś zdecydowanie dla mnie.
Serdecznie polecam zabieg z wykorzystaniem lasera, skóra po...
Kupując akcesoria dziecięce można dostać zawrotu głowy...
Mam smart kid belt i sprawdza mi się jak na razie bardzo dobrze.
Dokładnie tak, przy łóżeczku nie może wisieć zbyt dużo...
Wszystko co zostało zakupione przez nas jest naszym dobrem,...