Najlepsze Porady RodzinaCzy używany fotelik samochodowy może być bezpieczny? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Czy używany fotelik samochodowy może być bezpieczny?

Czy używany fotelik samochodowy może być bezpieczny?

Zakup fotelika samochodowego dla dzieci to duży wydatek, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, gdy koszt ten trzeba przemnożyć. Niektórzy rodzice decydują się więc na stosowanie fotelików po starszym rodzeństwie lub zakup z drugiej ręki. Czy warto zdecydować się na używany fotelik i czy może on być tak samo bezpieczny jak nowy?


Używany fotelik samochodowy może być po kolizji
Nie mając pewności co do źródła, z którego chcemy zakupić fotelik, lepiej nie podejmować decyzji o zakupie. Nigdy nie wiemy, czy ktoś nie oferuje fotelika, który był zamontowany w samochodzie w trakcie zderzenia. Stłuczki i kolizje nie pozostają bez wpływu na konstrukcję fotelika powodując w nim mikrouszkodzenia, które mogą w drastyczny sposób obniżyć jego bezpieczeństwo. Nawet jeśli uszkodzenia nie są widoczne, to według ekspertów takiego fotelika nie można dłużej stosować. Wiele zmian i uszkodzeń może wykazać jedynie szczegółowa ekspertyza, której jednak się nie przeprowadza ze względu na bardzo duży koszt.

Używany fotelik może być po terminie przydatności
Niewtajemniczonych może dziwić stosowanie określenia "termin przydatności" odnośnie fotelików samochodowych, jednak one również posiadają swoją żywotność. Wraz z czasem, gdy fotelik jest eksploatowany, jego trwałość ulega zmniejszeniu. Elementy konstrukcyjne podatne są na działanie temperatur i promieniowania, wypinanie i wpinanie, ciężar dziecka oraz wiele innych czynników, które osłabiają skuteczność fotelika, a także jego bezpieczeństwo. Najkrótszy termin posiadają foteliki 0-13 kg, ponieważ wynosi on tylko 4 lata. Najdłuższy dotyczy fotelików 15-36 kg - te mogą być stosowane do 9 lat. Kupując fotelik używany, nie mamy pewności, jak dawno był zakupiony. Nawet jeśli sprzedawca pokaże nam dowód zakupu w postaci paragonu z datą, która potwierdzi, że fotelik może być jeszcze stosowany, to w większości przypadków czas ten nie pozwoli na używanie fotelika przez cały okres, gdy będzie potrzebny nowemu użytkownikowi.

Zakup używanego fotelika nie jest rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy nie mamy pewności co do źródła, z którego pochodzi. Używane modele nie są również objęte gwarancją, a ich technologia nie dorównuje aktualnym osiągnięciom w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Kamila
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, dlatego nie ryzykowałabym z używanym fotelikiem dla dziecka.

T.
Dodano:
0
0

Używany fotelik to nic złego, lecz warto sprawdzić czy nie jest uszkodzony. Przecież chodzi o zdrowie naszego dziecka.

Kamila
Dodano:
0
0

Ja zawsze z kuzynkami dzielę się wszystkimi rzeczami po dzieciach, fotelikiem również. Oczywiście żadna z nas nie miała wypadku, więc jest bezpieczny.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
porada: Prawo rodzinne
Bardzo ciekawy artykuł. W Polsce mało popularnym tematem...
Łóżeczko jest lepszym wyborem.
Wszystko co zostało zakupione przez nas jest naszym dobrem,...
Po pewnym czasie każde dziecko dojrzewa i trzeba coś...