Najlepsze Porady Dom i OgródPłyta OSB - co to takiego?

Płyta OSB - co to takiego?

berlin-1571046-1920.jpg

Płyty OSB najczęściej produkowane są w formie trójwarstwowej. Tworzy się też jednak płyty z jedną warstwą lub wielowarstwowe. Te jednowarstwowe płyty OSB najczęściej wykorzystuje się jako środkowe warstwy sklejki. Płyty OSB wielowarstwowe (a jak już zostało wyżej wspomniane, najczęściej są to trzy warstwy) mają zawsze odpowiednią budowę.


Każda warstwa składa się z wysmukłych i przede wszystkim długich wiórów. Najczęściej są to wióry sosnowe. Pozyskuje się je przez skrawanie drewna małowymiarowego, okrągłego.
Z reguły kłody te mają długość 2,2 metra. Skrawanie to musi oczywiście przebiegać w należyty sposób. Odbywa się ono dokładnie wzdłuż przebiegu włókien, w stycznym kierunku. Spoiwem dla płyt OSB są żywice syntetyczne. Rodzaj tych żywic uzależniony jest od pożądanych właściwości dla danej płyty.
Płyty OSB dzieli się następująco: OSB/1, czyli płyty do zastosowania ogólnego. Są one przeznaczone do użytkowania w normalnych suchych warunkach. Kolejny rodzaj to płyty OSB/2 i są to płyty nośne przeznaczone z kolei do użytkowania w warunkach suchych. Następny rodzaj płyt to OSB/3 - te płyty nośne wykorzystuje się w warunkach wilgotnych.
I ostatnia grupa to płyty OSB/4. Te elementy wyróżniają się podwyższoną zdolnością do przenoszenia obciążeń. Przeznaczone są do użytkowania w wilgotnych warunkach. Spoiwem dla płyt OSB/1 oraz /2 są żywice rodzaju UF, czyli mocznikowo-formaldehydowe. Są one tanie, jednak nie odporne na działanie wody. Z kolei płyty OSB/3 oraz /4 to już bardziej skomplikowane konstrukcje. Ich środkowa warstwa spojona jest klejem poliuretanowym. Warstwy zewnętrzne klei się żywicą melaminowo-uretanową.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
używam odkurzaczy zemer od lat ! super sie sprawdzają i sa...
Potrzebujesz znaleźć odpowiednią firmę sprzątającą,...
Dla każdego z nas sen jest bardzo ważny, w łóżku...