08.02.2024

Kształtowanie się znanego nam okna

Kształtowanie się znanego nam okna

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Niemal każdy element konstrukcyjny posiada swą własną historię - okres odkrycia go przez rodzaj ludzki, czas rozwoju, zmian, świetności oraz przedawnienia się. Istnieją jednak również te, które towarzyszą nam ciągle od czasu zapoznania się z nimi, i jak na razie nie jesteśmy w stanie odkryć ich zamienników, a być może wręcz nie chcemy.


Takim elementem bezsprzecznie będzie okno, które znane jest każdemu z nas. Kto jednak zatrzymał się choć na chwilę, by zastanowić się nad jego historią? Większości z nas termin „okno” kojarzy się z metaforycznym oknem na świat bądź bardziej namacalnym obiektem, który utożsamiamy z szkłem tudzież sztucznym materiałem na kształt plastiku. O ile dla nasz praprzodków oknem był najzwyklejszy otwór w ścianie, to dzisiaj będąc laikiem niemal nie sposób połapać się w ich rozmaitych systemach, rodzajach, wyszczególnionych typach, dodatkowych elementach oraz ich funkcjach.

Okno już dawno temu przestało być elementem wyłącznie praktycznym, a stawianym mu przez kultywujący piękno rodzaj ludzki wymogiem, stało się spełnianie określonych norm estetycznych. W wyniku tego możemy podziwiać kunsztowne witraże na okna, ich drewniane obramowania oraz wiele innych dekoracji, które stały się ich nieodłącznym elementem.

 

Jaka jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy starodawnymi a dzisiejszymi oknami?

Odpowiedzialnym za zmiany czynnikiem będzie nie tylko zmienny ludzki gust, ale także, a wręcz przede wszystkim rozwój technologiczny. Wyróżnikiem współczesnych okien są między innymi ich właściwości izolacyjne względem zarówno temperatury, jak i dźwięków. Dzisiejsze szyby składają się z co najmniej dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znaduje się gaz szlachetny: argon bądź ksenon. Gazy te znakomicie poprawiają izacyjność termiczną szyby.

Ze względu na szyby, okna można podzielić na: standardowe (podwójna tafla szkła), energooszczędne (poprawiona termoizolacyjność), izolujące akustycznie (zapewniają lepszą izolację akustyczną), przeciwsłoneczne (minimalizują dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia), bezpieczne (w przypadku ich stłuczenia pozostają w jednym kawałku, np. przednie szyby samochodowe) i antywłamaniowe (cechują się znaczną odpornością na zbicie oraz wszelkie uszkodzenia).

Okna stanowią zatem jeden z tych obiektów, który ukazuje jak bardzo rasa ludzka posunęła się naprzód w kwestii technologicznej oraz estetycznej. Od wypełnionego zwierzęcą skórą elementu konstrukcyjnego, poprzez szklane oraz papierowe (Chiny, Korea, Japonia), aż po te, które stanowią wynik najnowszej myśli zarówno technologicznej, jak i designerskiej.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności