08.02.2024

Kantówka okienna - co warto o niej wiedzieć?

Kantówka okienna - co warto o niej wiedzieć?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Tomasz Adamczyk
omasz jest entuzjastą ogrodnictwa i ekspertem od pielęgnacji roślin. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin w ogrodzie i na balkonie, dbania o trawniki oraz tworzenia harmonijnych kompozycji roślinnych.
Udostępnij

Okna drewniane przez długi czas nie cieszyły się zbyt dobrą opinią. Każdy pamięcią wracał bowiem do lat 80. kiedy okna produkowane z tego surowca były nieszczelne, wypaczały się pod wpływem wilgoci i wymagały nieustannego malowania. Każdy kto mógł zastąpił je oknami plastikowymi, gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Obecnie jednak nowoczesne okna drewniane w niczym nie przypominają tych z dawnych czasów. Podstawowym materiałem do ich wykonywania jest kantówka okienna, która jest odpowiednio przygotowywana i klejona z kilku warstw.


Czym jest kantówka okienna?

Kantówka to nic innego jak rodzaj belki posiadającej kwadratowy przekrój. Jest to bardzo popularny element konstrukcyjny, który wybierany jest niemal tak często jak lite drewno. Stosowana jest często do produkcji ram okiennych. Kantówki okienne produkowane są z drewna o wysokim stopniu trwałości, na przykład sosny, eukaliptusa czy modrzewia. Gatunki te charakteryzują się niską przepuszczalnością wody, dlatego mają mniejszą skłonność do tego by pęcznieć i pękać. Są również odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Na rynku można spotkać dwa rodzaje kantówek - lite i klejone.

Kantówka klejona - co to takiego?

Kantówki klejone w odróżnieniu od litych składają się z kilku warstw drewna. Taki zabieg ma na celu nadanie temu materiałowi lepszych właściwości. Poszczególne warstwy łączone są ze sobą klejami wodoodpornymi, aby zapobiec przenikaniu wody. Obecnie normy europejskie wytyczają zasady co do rodzaju stosowanych klejów. Nie mogą one zawierać toksycznych związków, jak na przykład formaldehyd. Kantówkę klejoną poddaje się dodatkowej obróbce, dzięki której staje się ona bardziej odporna na kurczenie i wyrabianie. Dzięki klejom i impregnatom zabezpieczona jest lepiej przed wilgocią i działaniem szkodników. Kantówka okienna klejona jest również lżejsza od litej, co jest dodatkowym atutem szczególnie przy montażu okien.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Elementy wykonywane z drewna zaczynają wracać do łask. Nowoczesne okna drewniane robią wrażenie.
~Zuzanna
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności