08.02.2024

Gałęzie prawa

Gałęzie prawa

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Karolina Wójcik

Karolina to pasjonatka kulinariów i ekspertka od zdrowego gotowania. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów. Jeśli chcesz zdrowo i smacznie gotować, inspiracje Karoliny na pewno Cię zainspirują.

Udostępnij

W Polsce prawo dzieli się na określone obszary, które pomagają w regulowaniu życia społecznego oraz funkcjonowaniu poszczególnych organów i instytucji publicznych. Gałęzie prawa zawierają przepisy prawne zapisane w kodeksach. To w nich znajdują się normy, których należy przestrzegać oraz kary za popełnianie przestępstw czy czynów zabronionych. Wyróżniamy kilka takich gałęzi.


Funkcje poszczególnych gałęzi

Prawo w każdym kraju musi być właściwie uporządkowane, żeby nie było wątpliwości, jakich przepisów należy przestrzegać oraz wobec jakich reguł należy współżyć z innymi ludźmi. Dlatego też istnieją gałęzie prawa, z których każda składa się na zapisane przepisy i normy, których należy się trzymać. Nie tylko prawo obowiązuje w przypadku popełnienia przestępstwa i mamy szukać w nim zadośćuczynienia za swoje krzywdy, ale również powinniśmy przestrzegać go na co dzień, by nikt nie był przez nas poszkodowany i sami żebyśmy nie wplatali się w kłopoty. Prawo w Polsce dzielimy na administracyjne, cywilne, karne i konstytucyjne. Prawo administracyjne reguluje funkcjonowanie organów administracyjnych, ich prawa i obowiązki w stosunku do obywateli.

Źródłem prawa administracyjnego jest Kodeks postępowania administracyjnego czy też Ustawa o systemie oświaty. Prawo cywilne dotyczy stosunków majątkowych osób fizycznych i prawnych. Przepisy prawa cywilnego znajdziemy w Kodeksie cywilnym lub Kodeksie postępowania cywilnego. Prawo karne natomiast zajmuje się określaniem przestępstw i zasadami ich ścigania. Dzięki niemu wiemy, które czyny są zabronione i jaka może nas za ich popełnienie spotkać kara. Jego źródłem jest Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego. Na koniec prawo konstytucyjne reguluje ustrój państwa, obszar działania władz państwowych oraz organów samorządu terytorialnego. Definiuje również prawa, obowiązki i wolności obywateli. Jego źródłem jak sama nazwa wskazuje jest konstytucja.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności