Najlepsze Porady Dom i OgródBudowa domu bez pozwolenia Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Budowa domu bez pozwolenia

berlin-1571046-1920.jpg

Jakiś czas temu został wprowadzony przepis pozwalający na budowę domu jednorodzinnego bez pozwolenia. Ma to na celu skrócenie i uproszczenie nieraz skomplikowanej procedury budowlanej. Nowe przepisy dokonują przede wszystkim rozszerzenia zbioru obiektów budowlanych, które nie wymagają zgody na budowę, a jedynie ich zgłoszenia.


nowelizacja przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami zgłoszenia budowy będą wymagać na przykład: garaże, altany czy oranżerie, domy jednorodzinne, wiaty o powierzchni do 50 m² lub sieci elektroenergetyczne. Nowelizacja przepisów polega także na uproszczeniu procesu pozwolenia na budowę przez między innymi dołączanie do projektu budowlanego zaświadczeń na temat dostępu wody, gazu itd. przez właściwe organy, obowiązek zgłoszenia przez projektanta obszaru prowadzonych prac budowlanych lub przeniesienia na inna osobę obowiązków wynikających ze zgłoszenia budowy. Do administracji architektoniczno-budowlanej będzie teraz należało dokonanie zgłoszenia budynków zwolnionych od otrzymania pozwolenia na budowę.

Ma ono zawierać imię i nazwisko inwestora oraz miejsce i opis stawianego obiektu, informacji o dacie i powodzie zgłoszonego sprzeciwu albo jego braku. Co więcej administracja będzie musiała także sprawdzić wnioski już złożone o pozwolenie na budowę w określonym terminie (do 14 dni). Zmieniono również kwestie ostemplowania projektu budowy obiektu mieszkalnego jednorodzinnego oraz rejestrów budowlanych między innymi wprowadzając ich jawność. Ustawa wejdzie w życie 28 czerwca bieżącego roku. Do tego czasu wszystkie złożone wnioski i wszczęte postępowania będą obowiązywały dotychczasowe przepisy prawa. Dopiero po dacie wejścia w życie nowelizacji będzie można opierać się na zasadach w niej zawartych.

Dodaj komentarz

Zbyszek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Pozwolenie na budowę trzeba mieć tak naprawdę na wszystko...


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Bardzo podobają mi się samochody po takich modyfikacjach....
Ta maszyna baby-maxdrop jest naprawdę warta uwagi, ciekawy...
Zaciekawił mnie ten artykuł.
Sklep Italia Style ma świetną jakość stelaży.
Fotele bujane wracają do łask w nieco bardziej nowoczesnych...
Meble dziecięce są naprawdę urocze, najbardziej podobają...
Pokój dziecięcy definitywnie zawierać musi biurko do nauki.
Mój syn posiada meble w pokoju ze strony Meble Ada, duży...