Najlepsze Porady BiznesTarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

Ostatnie tygodnie to czas ogromnych wyzwań dla wielu przedsiębiorców. Wiele z nich w wyniku pandemii koronawirusa przestało normalnie funkcjonować i znalazło się w sytuacji kryzysowej. Utrata płynności finansowej przez tak dużą liczbę firm niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki dla ich właścicieli i osób zatrudnionych, ale również dla całej gospodarki. Z tego względu Prezydent podpisał ustawę Tarczy antykryzysowej, która ma chronić przedsiębiorców oraz zatrudnionych przez nich pracowników przed skutkami COVID-19.


Tarcza antykryzysowa - najważniejsze postanowienia

Tarcza antykryzysowa przewiduje kilka form wsparcia dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora mikro i MŚP. Pierwsza jej wersja weszła w życie już 31 marca, a 16 kwietnia Prezydent podpisał kolejną wersję, jednak Sejm i Senat wciąż pracują nad poprawkami, które rozszerzyłyby zakres udzielanej pomocy.
Wśród najważniejszych postanowień dotyczących przedsiębiorców znajduje się miedzy innymi możliwość zwolnienia ich ze składek ZUS przez trzy miesiące w przypadku firm zatrudniających do 9 osób oraz samozatrudnionych. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 9 do 49 pracowników mogą również liczyć na zwolnienie do wysokości połowy stawek. Tarcza daje również możliwość wypłaty postojowego na 3 miesiące. Pierwotnie tarcza skierowana była do firm, które powstały najpóźniej z końcem stycznia br. Obecnie obejmuje również te przedsiębiorstwa, które rozpoczęły działalność w lutym i marcu.

Jak skorzystać z pomocy?

Aby skorzystać z pakietu pomocy dla firm, należy przede wszystkim spełnić wymagane przez ustawę warunki. Określają one między innymi takie kwestie jak wielkość zatrudnienia, czy wysokość osiąganych dochodów. Wniosek o wsparcie można składać za pośrednictwem Internetu.
W tym celu należy założyć bezpłatne konto na platformie PUE ZUS. Korzystając z profilu zaufanego nie będziemy musieli udawać się na wizytę do oddziału ZUS, aby potwierdzić naszą tożsamość. Można również konsultować telefonicznie z doradcami. Warto także skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, w której uzyskamy szczegółowe informacje odnośnie niezbędnej dokumentacji, a także możliwości skorzystania z poszczególnych instrumentów.

Dodaj komentarz

Anna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Zaciekawił mnie ten artykuł.

Zygmunt
Dodano:
0
0

Dobrze, że w czasach pandemii istnieje pomoc dla przedsiębiorców. Tarcza antykryzysowa wspomogła już tysiące firm.

Adam
Dodano:
0
0

Jasny i zrozumiały artykuł. Tego mi było trzeba, żeby zrozumieć jak działa tarcza antykryzysowa.


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
Korzystam z usługi pozycjonowania mojej strony internetowej,...
Księgowość jest skomplikowana w większych firmach,...
Pod pojęciem audytu SEO rozumie się rozliczne działania,...
Dobrze że powstają takie programy, które ułatwiają nam...