Najlepsze Porady BiznesRozliczenia podatku VAT

Rozliczenia podatku VAT

Rozliczenia podatku VAT

Jednym z rodzajów rozliczenia podatkowego jakie wyróżniane jest w obecnej księgowości okazuje się rozliczenie podatku VAT za pomocą tak zwanej metody kasowej. Póki co w księgowości najbardziej rozpowszechnionym sposobem przeprowadzania rozliczeń jest natomiast metoda memoriałowa.


Mimo wszystko metoda kasowa posiada wiele cech charakterystycznych, w tym przede wszystkim to, iż jest ona metodą o wiele szybszą i znacznie uproszczoną, dlatego też w dziedzinie księgowości zajmuje ona dość istotną pozycję. W skrócie można stwierdzić, że VAT jest w pewnym stopniu odsunięty w czasie oraz liczony dopiero od tego momentu, w którym dotrze zapłata od klienta. Księgowość uwzględnia się w tej kwestii okres 90 dni. Decydując się na wybór tej formy rozliczenia warto jednakże podkreślić, że koniecznym jest zawiadomienie o tym naczelnika fiskusa.

Informacja ta przekazana powinna zostać w w formie pisemnej. Aby jednakże móc dysponować tą dogodnością w księgowości trzeba zaliczać się do grona 'małych podatników". Zdecydowanie się na to, aby ową metodę wykorzystać wiąże się jednocześnie z obowiązkiem stosowania jej przez minimalny okres dwunastu miesięcy. Pod pojęciem małego podatnika kryją się ci przedsiębiorcy, którzy pod względem wysokości sprzedaży nie przewyższyli za rok miniony sumy dokładnie 1 200 000 euro.

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Smart Kid Belt to jest idealna rzecz na prezent. Sami w takiej...
Dostałem skierowanie na badanie USG od lekarza rodzinnego,...
Jak założyć lokal gastronomiczny, który ściągnie do nas...
Zaplanowanie i zorganizowanie dużego przyjęcia jest nie lada...
Wśród wykonywanych rodzajów audytu SEO znaleźć można...
Może nie zdajemy sobie sprawy, że meble biurowe i...
Szkolenie BHP przede wszystkim uświadomi pracownikom jak...
Szkolenia BHP przez część osób uważane są za...