Najlepsze Porady BiznesRozliczenia podatku VAT

Rozliczenia podatku VAT

Rozliczenia podatku VAT

Jednym z rodzajów rozliczenia podatkowego jakie wyróżniane jest w obecnej księgowości okazuje się rozliczenie podatku VAT za pomocą tak zwanej metody kasowej. Póki co w księgowości najbardziej rozpowszechnionym sposobem przeprowadzania rozliczeń jest natomiast metoda memoriałowa.


Mimo wszystko metoda kasowa posiada wiele cech charakterystycznych, w tym przede wszystkim to, iż jest ona metodą o wiele szybszą i znacznie uproszczoną, dlatego też w dziedzinie księgowości zajmuje ona dość istotną pozycję. W skrócie można stwierdzić, że VAT jest w pewnym stopniu odsunięty w czasie oraz liczony dopiero od tego momentu, w którym dotrze zapłata od klienta. Księgowość uwzględnia się w tej kwestii okres 90 dni. Decydując się na wybór tej formy rozliczenia warto jednakże podkreślić, że koniecznym jest zawiadomienie o tym naczelnika fiskusa.

Informacja ta przekazana powinna zostać w w formie pisemnej. Aby jednakże móc dysponować tą dogodnością w księgowości trzeba zaliczać się do grona 'małych podatników". Zdecydowanie się na to, aby ową metodę wykorzystać wiąże się jednocześnie z obowiązkiem stosowania jej przez minimalny okres dwunastu miesięcy. Pod pojęciem małego podatnika kryją się ci przedsiębiorcy, którzy pod względem wysokości sprzedaży nie przewyższyli za rok miniony sumy dokładnie 1 200 000 euro.

Dodaj komentarz


Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Pokój dziecięcy dla kilkulatka powinien być przede...
porada: Jazda konna
Jazda konna jest nie tylko zdrowa fizycznie, ale również...
porada: Squash
Gra w squasha potrafi spalić dużo kalorii!
Przydały mi się informacje z tego artykułu. Planuję...
Szkolenia BHP przez część osób uważane są za...
Warto skorzystać z usług biura rachunkowego, polecanego...
O wiele łatwiej sprzedać samochód do skupu, niż naprawiać...
Systematyczność w księgowości to podstawa. Wspaniale, że...