Najlepsze Porady BiznesPomoc dla frankowiczów - jak odfrankowić kredyt?

Pomoc dla frankowiczów - jak odfrankowić kredyt?

Pomoc dla frankowiczów - jak odfrankowić kredyt?

W przeszłości wiele osób, zaciągnęło kredyty we frankach. Zachęcał do tego niski kurs waluty i korzystne oprocentowanie. Kiedy frank szwajcarski nieoczekiwanie poszedł w górę, wartość kwoty do zapłaty zwiększyła się kilkukrotnie. W wyniku tego, frankowicze mimo regularnej spłaty kredytu wciąż posiadają ogromny dług, a do tego wartość rat ciągle wzrasta. Trudno zatem przewidzieć, ile tak naprawdę trzeba zwrócić do banku. W związku z tym, że frank niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, rozwiązaniem dla wielu osób może być odfrankowienie kredytu. Na czym to polega i w jaki sposób można tego dokonać?


Co to jest odfrankowienie kredytu?

Odfrankowanie kredytów Rzeszów to potoczne określenie na przekształcenie kredytu frankowego w kredyt złotówkowy. Może tego dokonać sąd, usuwając z umowy klauzule indeksacyjne, objaśniające sposób przeliczania rat. W standardowej umowie o kredyt bankowy we frankach, każda rata jest wyliczana wstępnie po kursie kupna franka, a następnie przeliczana do złotego po kursie sprzedaży. Jednocześnie bank stosuje w tym przypadku wartości kursów walut, które sam ustala. Sąd może usunąć takie postanowienia, przez co kredyt będzie spłacany nadal na tych samych warunkach i z tym samym oprocentowaniem, jednak nie we frankach, a w złotówkach. Oprócz tego bank będzie musiał po odfrankowieniu zwrócić klientowi całą nadpłatę za raty oraz różnice kursowe.

Jak dokonać odfrankowienia kredytu?

W zeszłym roku zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który oznajmił, że kredyt można odfrankowić wtedy, gdy zawiera on klauzule świadczące o tym, że bank zadziałał na niekorzyść konsumenta. Aby tego dokonać, należy wnieść pozew do sądu. Mechanizm ten niestety nie działa automatycznie i każda umowa musi być rozpatrywana indywidualnie. Dobrą wiadomością jest jednak informacja, że sądy w większości tego typu spraw wydają wyroki na korzyść konsumentów. Istnieje więc duża szansa, że sędzia przychyli się do wniosku i wyda nakaz zmiany warunków kredytu. Warunkiem jest jednak możliwość dalszego wykonywania umowy kredytowej, po usunięciu z niej klauzul indeksacyjnych. Jeżeli po ich likwidacji, umowa w świetle prawa nie mogłaby być kontynuowana, sąd może na wniosek konsumenta unieważnić taki kredyt. To rozwiązanie oznacza, że kredyt przestaje obowiązywać, tak jakby nigdy nie został zawarty. Kredytobiorca musi oddać do banku kwotę, która została mu wypłacona, a bank z kolei zwraca wszystkie należności wpłacone przez kredytobiorcę. Dodatkowo, nieruchomość kredytobiorcy zwolniona zostaje z zabezpieczenia hipotecznego. O tym, która opcja będzie korzystniejsza oraz czy kredyt będzie można odfrankowić, warto porozmawiać z radcą prawnym który udziela konsultacji i prowadzi sprawy o odfrankowienie kredytu w Rzeszowie - Radca Prawny Rzeszów.

Jaki korzyści zapewnia odfrankowienie kredytu?

Osoby, które od wielu lat zmuszone są do regulowania ogromnych kwot w banku, zauważą korzyści na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim kredyt nie będzie dłużej zależny od wahań kursu franka szwajcarskiego. Tym samym zmniejszy się wysokość rat, a klient zachowa korzystne oprocentowanie oparte na stawce LIBOR. Dodatkowo, kredytobiorcy zwrócona zostanie suma nadpłat, które zostały dokonane od momentu zawarcia umowy.

Dodaj komentarz


Najciekawsze wpisy

Przeczytaj również inne porady

Ostatnio komentowane porady

Polecam Maxton
To straszne jak bardzo ból nowotworowy może wpłynąć na...
Warto się regularnie badać i nigdy nie lekceważyć...
Leczenie żylaków w klinice Belvedere na wysokim poziomie.
Kredyt pozwolił mojej firmie na zakup nieruchomości.
Szkolenia BHP przez część osób uważane są za...
Jasny i zrozumiały artykuł. Tego mi było trzeba, żeby...
Ja uwielbiam mieszkać w centrum, zawsze coś się dzieje, a...